Advertisement

Japonya Merkez Bankası, ekonomideki güçlenme ve fiyat kazançlarının 15 yıldır devam eden deflasyonun sonlandırılması çabalarında ilerlemeye işaret etmesiyle, parasal genişleme programında değişikliğe gitmedi.

Merkez bankası, para tabanını yıllık 60 ila 70 trilyon yen genişletmeyi sürdüreceğini söyledi. Bloomberg anketine katılan 32 ekonomistin hepsi bu hamleyi öngörmüştü. Diğer taraftan BOJ ekonomi değerlendirmesini yükselterek, ılımlı büyümenin yolda olduğunu belirtti.

Enerji maliyetlerinin artmasıyla tüketici fiyatları 5 yılın en hızlı artışını kaydetti ve önümüzdeki hafta açıklanacak veriler de Japonya'nın ekonomik büyümesinin geçtiğimiz çeyrekte hızlandığına işaret etmesini bekliyor. Satış vergilerinin Nisan'da artırılması tüketim ve büyümeyi tehdit ederken,  Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin çoğu, BOJ'un önümüzdeki yılın ilk yarısında genişleme önlemlerini artırmasını bekliyor.

Japonya'nın görünümüne uygun şekilde toparlanmasıyla BOJ'un güven kazandığını belirten Dai-ichi Life Research Institute'ün CEO'su Hideo Kumano, vergi artışının ekonomiyi geçici olarak da olsa zayıflatmasıyla BOJ üzerindeki baskının artacağını söyledi.

Hükümet, Başbakan Shinzo Abe'nin Ekim başlarında satış vergisinin Nisan'da artırılmasına yönelik kararını vereceğine işaret etti.