Advertisement

Bloomberg Haber Ajansı'na göre, Rusya'da biraraya gelen G-20 liderleri, altyapı harcamaları ve iş eğitimleri gibi adımları vurgulayan uzun vadeli bir ekonomik büyüme stratejisine onay verecek.

Bloomberg'in ele geçirtdiği St. Peterburg'da bugün ve yarın yapılacak olan G-20 zirvesinin hareket planı taslağı, "2013'teki büyüme tahminleri geçtiğimiz yıl boyunca düşürüldü; bölgesel büyüme farkları genişliyor ve özellikte genç nüfustaki olmak üzere işsizlik kabul edilemez yükseklikte olmayı sürdürüyor" ifadelerine yer veriyor. Taslakta, toparlanmanın zyaıf olduğu, risklerin de aşağı yönlü olmayı sürdürdüğü belirtiliyor.

G-20 zirvesinin taslağı, küresel ekonomiyi desteklemek için parasal ve mali politikalarda koordinasyonu vurgulayan önceki zirvelerdeki stratejilerinin değiştirildiğine işaret ediyor.

Taslağa göre liderler, "Önemli yapısal reformların bir an önce uygulanmaya başlatılması ihtiyacını kabul ederek, reform ajandamızı, daha somut, hedeflenmiş ve konularla ilgili bir çizgiye oturttuk" vurgusunu öne çıkardı.

Diğer tarafta plan, altta yatan temelleri yansıtan ve döviz kurlarında sürekli sapmaların önlenmesi için piyasa tarafından belirlenen kur rejimlerine ve kur esnekliğine daha hızlı geçilmesi gerektiğini tekrarladı.

Planın taslağında, "Rekabetçi devalüasyondan kaçınılacağı ve rekabetçi sebeplerle Döviz kurlarının hedeflenmeyeceği" ifadeleri yer aldı.