Advertisement

Merkez bankaları toplantılarına odaklanan  küresel piyasalar, Avrupa Merkez Bankası'nın toplanmaya hazırlandığı perşembe gününe artıda başladı. Asya Borsaları yükselirken, gelişen piyasa paraları güçlendi; alüminyum da değer kazandı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.2 kazançla 133.39 puana çıkarak Aralık'tan bu yana en uzun süreli rallisine hazırlanıyor. Hong Kong'taki Hang Seng Endeksi yüzde 1 artışlar 3 haftanın en yüksek kapanışına yöneldi. Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri büyük bir değişiklik göstermedi. Hindistan endeks vadeliler, ülkenin merkez bankası başkanının, bankalar üzerindeki baskının azaltılması planını ortaya koyması sonrasında yüzde 2.1 primlendi. Güney Kore wonu 4. gününde de güçlenirken, alüminyum değerlendi.

Japonya Merkez Bankası, İngiltere ve Avrupa Merkez Bankası'nın toplantılarının hemen öncesinde, bugün sonlanan 2 günlük toplantısında para politikasında değişiklik yapmama kararı aldı. ABD'de Bej Kitap raporunun tüketicilerin seyahat ve turizme daha fazla harcama yaparken, imalatın genişlediğini göstermesinin ardından yarın açıklanacak tarımdışı istihdam verisi Fed'in teşviklerinin geleceğine daha fazla ışık tutabilir. Güney Kore önceki çeyrekte ekonomisinin 2011'den bu yana en hızlı büyümesini kaydettiğini teyit etti. ABD'de Sanato Paneli, Suriye'de askeri müdahaleye onay verdi.

ABD'nin tarımdışı istihdam verisine odaklanıldığını ve 190,000 kişilik artış beklendiğini belirten First NZ Capital Ltd.'ın stratejistlerinden Chris Green, "Bu rakam teyit edilirse, Fed'in yaklaşan toplantısında tahvil alımlarını azaltacağı fikri güçlenecek" dedi. Green, verilerin etkisiyle piyasaa daha pozitif bir tonun hakim olduğunu söyledi.

Samsung Electronics Co., kol saati şeklindeki yeni akıllı telefon ürününü çıkarmasının ardından yüzde 1.9 primlendi. SK Hynix Inc., Çin'deki fabrikasında çıkan yangının operasyonlarını durdurmasına neden olmasının ardından yüzde 3 dğeer kaybetti.