Advertisement

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 11. Ulaştırma Şurası öncesinde BloombergHT’nin sorularını yanıtladı.Yıldırım, uçak biletlerine tavan fiyat geleceğini duyurdu.

Yıldırım, uçak biletlerine tavan fiyat sınırlaması getirilmesi konusunda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün çalışmasını tamamladığını ve gerekli açıklamayı birkaç gün içinde yapabileceklerini söyledi.

"Bizim için şu an kendi kaynaklarımızla yaptığımız yatırım 200 milyar TL civarı" diyen Bakan Yıldırım, "En son örnek, daha dün açıklandı, 3. Köprü için Türkiye'nin en rekor finansman paketi yapıldı. Üstelik devlet garantisi yok." bilgisini aktardı.

Bakan Yıldırım kurdaki oynaklığın toplu taşıma ücretlerine yansıyıp yansımayacağı ile ilgili ise "Biz petrolümüzü çıkaran bir ülke değiliz. Büyük oranda dışa bağlıyız. Döviz açığımızın cari açığımızın öenmli bir kısmını da enerji faturası oluşturuyor. Şu anki değişim aşağı yukarı son 6 aylık dönemde kabaca gördüğüm kadarı ile yüzde 10 - 15 arası. bu uzun süreli devam ederse, o zaman tekrar düşünmek gerekir. Ama şu şartlar altında herhangi bir şekilde fiyatlar ile oynamayı gerektirecek bir durum yok. Oynaklık devam ederse bir düzeltmeye gidilebilir. " açıklamasında bulundu.

Yılıdırım uçak bilet fiyatları ile ilgili olarak ise "Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün çalışmasını tamamladı. Gerekli açıklamayı birkaç gün içinde yapacağız. Karışık bir durum yok, yaklaşım şu: 1 yıl boyunca A şirketinin sattığı biletler.. Diyelim ki 50 TL ve altında kaç bilet satmış? Kaç yolcuyu uçurmuş? Bu oran 50 - 100 TL arasında kaç yolcuya takbül ediyor? 100 - 150 arasında ne kadar? 300 TL'in üzerinde bedel ödeyerek kaç yurttaş seyahat etmiş? Tüm şirketler bazında bunu ayrı ayrı tespit ettik. Bu oranlar herbirinde farklı. Bir de söz konusu şirketlerin bu tabloya göre maliyetleri var. Maliyetleri toplayıp yolcu sayısına böldüğünüzde 1 koltuğun fiyatı ortaya çıkmış oluyor. Dolayısıyla her şirket farklılık gösteriyor. Bir standart yok." bilgisini aktardı.

"Biz hepsinin ortalamasını aldık bir sabit fiyat bulduk." diyen Yıldırım, "Bu ortalama fiyatı esas alarak buna makul bir kar payı ve  vergiler ilave edilerek bir rakam bulundu. Bu rakamın üzerine çıkılmayacak, dedik. Peki hangi şartlarda çıkılmayacak? Eğer ki vatandaş son 3 güne kadar biletini alırsa, şirket söz konusu rakamın üzerinde satamaz. Ama son 3 günden az olursa satması laızm, aksi takdirde uçak boş kalır. Plan yapmamanın bir bedeli var, bu ödenir. Vatandaşa mesajımız şu: Erken bilet alın." açıklamasında bulundu.