Advertisement

Japonya Merkez Bankası ve Fed'in dünyanın en büyük 3 ekonomisinin ikisinde ılımlı toparlanma gördüklerini söylemelerinin ardından Asya Borsaları 6. gününde de yükselerek, 9 ayın en uzun süreli kazanç dönemine işaret etti.

Honda Motor Co., ABD'deki satışlarında en iyi ayını kaydetmesinin ardından yüzde 2.5 değer kazanarak Japon otomobil üreticilerini yukarı taşıdı. Hong KOng'tan Tokyo'da kargo ücretlerinin 21 ayın en yükseğine tırmanmasıyla kargo şirketleri primlendi. Dünyanın en büyük maden şirketi BHP Billiton Ltd., metallerin dün Londra brosasında 7 gündür 6. kez düşmesi üzerine yüzde 0.7 değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.4 kaznaçla 133.59 puana yükseldi. Endekste değer kaybeden her hisseye karşılık 2 hisse değerlendi. Endeks Aralık'tan bu yana en iyi ayını kaydetmeye hazırlanıyor. Japon Topix Endeksi ve Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri büyük bir değişiklik kaydetmedi.

ABD'nin en iyi ekonomik sahip olanlardan biri olduğunu, ekonomik aktivitilerde toparlanma görüldüğünü belirten JP Morgan Asset Management'ın küresel stratejistlerinden David Shairp, ağırlıklarının hisselerde olmasından memnun olduklarını ifade etti.

Japonya Merkez Bankası, para tabanını yıllık 60 ila 70 trilyon yen genişletmeyi sürdürürken, ekonomik ve sermaye harcaması değerlendirmelerini yükseltti.

Fed dün Amerikalıların otomobil ve konuta daha fazla harcama yapmalarının "mütevazı ile ılımlı" arasında büyüyen ekonomiyi desteklediğini söyledi.