Advertisement

Yaklaşık üç yıl önce neredeyse para birliğinin ayrılma noktasına geldiği euro yatırımcılar tarafından yavaş yavaş güvenli liman olarak görülmeye başlanıyor.

Euronun, yatırımcıların piyasa algısının gelişmesiyle beraber daha fazla tercih edilmeye başlandığı söyleniyor. Hedge fonlar ve diğer büyük spekülatörler 2011 yılından bu yana euro konusunda en yüksek alım eğilimini gösteriyor.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi dün Euro Bölgesi'ne yönelik risklerin aşağı yönlü olduğunu söylemesine ve euronun dolar karşısında 6 haftanın en zayıf seviyesine gerilemesine rapmen yatırımcılar bölgenin gördüğü en uzun resesyondan çıkmasından dolayı biraz rahatlık gösteriyor. Bu durum küresel toparlanmayı kaçıran gelişen piyasalardan kaçan yatırımcıların euroya sığınmasını sağlıyor.

Londra merkezli Europe Group of 10 Döviz strateji direktörü Valentin Marinov, "Euro direncini koruyor ve gelişen piyasalardan çıkış önemli bir rol oynuyor. Euro Bölgesi'nin ayrılacağı endişeleri uzak tutuldukça likid rezerv para birimi olarak güvenli rol oynamaya devam edebilir" yorumunu yaptı.