Advertisement

Yatırımcıların, Çinli bankaların sermayeyi desteklemek için imtiyazlı hisse çıkarmasına izin verileceğini speküle etmesi ve ülkenin ihracatının beklentinin üzerinde artış kaydetmesiyle Çin Borsası 2 ayın en büyük sıçramasına işaret etti.

Shanghai Pudong Development Bank yüzde 10 ralli yaparken, finansal şirketler endeksi yüzde 6.8 ile en çok kazanan sektör oldu. Moneyweek, Shanghai Pudong ve Agricultural Bank of China Ltd., bankaların imtiyazlı hisse satmasına izin vererek sermaye artırmasına izin veren denemede yer alabileceğini yazdı. Cosco Shipping Co. ve Shanghai International Port Group Co., şirketlerin Şanghay'ıun serbest ticaret bölgesi olmasından yararlanacağı düşüncesiyle yüzde 9'un üzerinde artış kaydetti.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 3 kazançla 2,204.75 puana çıkarak, 11 Temmuz'dan bu yana en büyük sıçramasına hazırlanıyor. Ülkede ihracat geçtiğimiz ay yüzde 7.2 artarak, Bloomberg anketin katılan ekonomistlerin medyan tahmini olan yüzde 5.5'in üzerinde büyüdü.

Bankacılık hisselerinin bugün kazançlara öncülük ettiğini belirten Huaxi Securities Co.'nun analistlerinden Mao Sheng, yatırımcıların ekonomik veriler konusunda daha güvenli hâle geldiğini, hisselerin de yılın geri kalanında istikrarlı bir şekilde artacağını söyledi.