Advertisement

Rusya, Fed'in gelecek hafta teşvik tedbirlerini azaltmaya başlama kararı alabileceği toplantısı öncesi iyileşen yatırımcı beklentilerine dayanarak, euro cindinden ilk tahvil ihracına ve dolar cinsinden gösterge tahvil satışına hazırlanıyor.

Konunun henüz kamuoyuna açıklanmamış olmasından dolayı ismini vermek istemeyen bir kaynağa göre, hükümet euro cinsinden iki ve dolar cinsinden üç tahvil arzı planlıyor Maliye Bakanı Anton Siluanov, 22 Ağustos'ta yaptığı açıklamada, 7 milyar dolarlık tahvil satışı için "en iyi pencereyi" beklemekte olduğunu kaydetmişti.

Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin 22 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, istihdam görünümünün sürdürülebilir iyileşme göstermesi durumunda, varlık alımlarının azaltılabileceğini açıklamasının ardından hızlı kayıplar yaşayan gelişen ülke tahvilleri, 6 Eylül'de, ABD'de tarım dışı istihdam verisinin beklenenden yavaş bir artış göstermesi ile birlikte değer kazandı. Güney Afrika, konuya yakın bir kaynağın bugün kaydettiği üzere, 12 yıl vadeli tahvil satacak.

Londra'da Jefferies Group Inc. uluslararası kredi strateji müdürü Richard Segal, "Fed'in toplantısı ve Kongre'nin açılmasından yaklaşık bir hafta önce, bir pencere var. Bu nedenle ihracın daha yakında olması daha iyi" dedi.

Gelişen piyasa tahvillerinin ortalama faizi, Bloomberg Dolar Gelişen Piyasa Ülke Tahvil Endeksi'ne göre, 22 Mayıs'tan bu yana 155 baz puan yükseldikten sonra, 6 Eylül'de beş baz puan düşerek yüzde 5.52'ye indi.

Rusya'nın Nisan 2042 vadeli 3 milyar dolarlık tahvillerinin faizi, altı baz puan yükselerek, Moskova saati ile 14:54'te, ihracının yapıldığı Mart ayından bu yana en yüksek sevieysi olan yüzde 5.81'e çıktı. Bu kağıdın faizi Mayıs ayından bu yana 146 baz puan ya da 1.46 yüzde puanı yükseldi. Bu tahvil yüzde 5.798'den satılmıştı.