Advertisement

Apple Inc., Hint rupisindeki beklenmedik düşüşü, dünyanın en hızlı büyüyen akıllı telefon pazarında müşterileri çekmek için kullanıyor.

Californialı şirket, Samsung Electronics Co. gibi fiyatlarını artırmaktan kaöındı. Apple, rupinin bu yıl yüzde 16 değer kaybetmesine rağmen, Redington India Ltd. gibi iPhone ve iPad distribütörlerine 2012'deki fiyatından telefon satıyor. Redington'ın stratejik şirket birimi müdürü Rajesh Khetarpal, konuya ilişkin yorumda bulunurken, Apple, Hindistan'daki fiyatlamalarına ilişkin bir açıklama yapmadı.

Apple'ın fiyatlarını kontrol altında tutması, IDC'nin 2017'ye kadar ABD'nin elinden dünyanın en büyük 2. akıllı telefon pazarı olma statüsünü alacağını öngördüğü Hindistan'daki satışlarını artırmak için kilit önem taşıyor. Samsung'un rekabetiyle karşı karşıya olan dünyanın en büyük teknoloji şirketi Apple bugün gelişmekte olan ekonomilerde daha fazla müşteri çekmek için daha ucuz modellerini sunacak.

Apple'ın Hindistan'daki marjlalrı olumsuz etkilense de, hacimlerin düşük olmasından ötürü bu stratejinin alıcıları çekebileceğini söyleyen IDC'nin Singapur'daki analistlerinden Kiranjeet Kaur, "Rakiplerin fiyatları artırdığı düşünülürse, bu Hindistan'da iyi bir hamle olabilir" yorumunda bulundu.