Advertisement

İngiltere'de konut fiyatları endeksi, ekonomik toparlanmanın etkisi ve hükümetin önlemlerinin talebi desteklemesiyle Ağustos'ta neredeyse 7 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Royal Institution of Chartered Surveyors'ın anketine göre konut fiyatları endeksi Temmuz'da 37 puandan 40 puana çıkarak Kasım 2006'dan bu yana en yükseğine işaret etti. Talep endeksi de rekor düzeye çıkarken, fiyat görünümü 2002'den bu yana en yükseğindeydi.

Son raporlar, hükümet ve İngiltere Merkez Bankası'nın kredi genişletme inisiyatiflerinin desteğiyle konut piyasasının güçlendiğini gösteriyor. Maliye Bakanı George Osborne dün yeni bir konut balonu eleştirileri arasında konut politikasını savundu ve politikanın duyarlı ve piyasayı desteklemek için gerekli olduğunu söyledi.

Daha fazla insanın satmaya uğraşmasının şaşırtıcı olmadığını söyleyen RICS'in küresel iskan direktörü Peter Bolton King, "Alıcılar orda ve fiyatlatlar da yüksek. Bu nedenle iyi bir adım atmayı bekliyorsanız, bunu yapmak için iyi bir zaman. Diğer yandan görmek istemediğimiz şey, fiyatların aşırı yükselmesi" dedi.

Ankete katılanlar önümüzdeki 12 ayda konut fiyatlarının yüzde 2.2, gelecekteki 5 yılın her yılında da yüzde 4.4'er artmasını bekliyor.