Advertisement

Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin'de ihracatın beklentinin üzerinde gelmesi ve kurumsal alımların dünyanın en büyük ekonomisinde iyimserliği desteklemesiyle New York Borsası 11 Temmuz'dan bu yana en büyük kazancına işaret etti.

Molex Inc., Koch Industries Inc.'i satın almakta anlaşmasının ardından yüzde 32 sıçradı. Apple Inc., yeni iPhone modellerini çıkaracağı etkinliğin öncesinde yüzde 1.6 yükseldi. Standard&Poor's konut inşaatçıları endeksi yüzde 5.5 ile neredeyse 2 ayın en büyük sıçramasını yaptı. Delta Air Lines Inc., S&P 500 Endeksi'nde BMC Software Inc.'in yerine geçecek olmasıyla yüzde 9.4 oranında ralli yaptı.

S&P 500 Endeksi yüzde 1 kazançla 1,671.71 puana çıkarak 14 Ağustos'tan bu yana en yüksek seviyesine işaret etti. Endeks son 5 günde yüzde 2.4 ralli yaptı ve 15 Temmuz'dan bu yana en uzun süreli kazanç sönemini kaydetti. Dow Jones Endeksi yüzde 0.9 artışla 15,063.12 puana yükseldi. Amerikan borsalarında 5.8 milyar hissenin el değiştirmesiyle işlem hacmi 3 aylık ortalamanın yüzde 3.2 altında kaldı.

Çin'den gelen verinin ardından Asya'daki yükselişi izlediklerini belirten Banyan Partners LLC'nin baş piyasa stratejisti Robert Pavlik, Suriye'de henüz yeni bir gelişme olmasını da "garip bir şekilde olumlu" buldu. Pavlik, Wall Street'in ABD'nin henüz bir askeri müdahalede bulunmamasından ötürü bir miktar rahatladığını dile getiridi.

S&P 500 Endeksi geçtiğimiz hafta yatırımcıların,  Suriye geriliminin tırmandığı esnada Fed'in teşvikleri azaltımını değerlendirmesi ve ekonomik büyüme sinyalleriyle yüzde 1.4 yukarıda kapanmıştı. Amerikan hisselerinin gösterges endeksi 2 Ağustos'taki rekor yükseğinden yüzde 4.6 düştü Endeks 27 Ağustos'ta kaydettiği 2 ayın en düşüğünden yüzde 2.5 yükseldi.