Advertisement

Almanya Başbakanı Angela Merkel, entegrasyonun asimilasyon olmadığını söyledi.

Merkel, Alman Birinci Televizyon Kanalı ARD'de "Seçim Arena" (Wahlarena) adlı programda vatandaşların sorularını cevapladı.

Çin asıllı bir kişinin, "Çok kültürlülük başarısızlığa uğradı" yönünde geçmişte söylediği sözlerini hatırlatması üzerine Merkel, kentlerdeki bazı alanlarda entegrasyon konusundan memnun olmadıklarını belirterek, Başbakan seçildikten sonra entegrasyonu merkezi bir konu yaptığını ve bununla ilgili yoğun çalışmalar gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Herkese, başka kültürel arka planı bulunan insanlarla daha da zenginleştiklerinden dolayı mutlu olduklarını söylediğini ifade eden Merkel, entegrasyonun asimilasyon olduğundan endişe duyan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bu konuda sık sık tartıştığını bildirdi.

"Bu kesinlikle öyle değildir. Herkes kendi kültürel kökeni ile bizim zenginliğimize katkı sağlayabilir" ifadesini kullanan Merkel, ancak herkesin aynı hukuk alanında yaşaması ve birlikte aynı dili konuşması gerektiğini dile getirdi.

Birçok göçmenin ikinci ve üçüncü dil konuşabildiğini, böylelikle küreselleşen dünya için daha iyi durumda olduklarını anlatan Merkel, göçmenlerin entegrasyonu konusunda ilerlemeler sağlandığını kaydetti.

Merkel, daha çok göçmen gencin üniversite eğitimi ve meslek eğitimi almasını istediğini belirterek, göçmen gençlerin polis ve itfaiye gibi kamu mesleklerini seçip, örnek olmalarını istedi.

-Suriye konusu-

Almanya'nın Suriye'de bir askeri müdahaleye katılmayacağını yineleyen Merkel, ancak Suriye'de açık bir şekilde kimyasal silah kullanıldığından sonra gündeme geçilmeyeceğini ifade etti.

Bu konuda BM raporunun beklenilmesi gerektiğini anlatan Merkel, Rusya'nın, Suriye'nin kimyasal silahlarını uluslararası denetime vermesi yönündeki önerisini "ilgi çekici öneriler" olarak nitelendirdi.

Merkel, bu sözlerden sonra faaliyetlerin beklenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

AA