Advertisement

Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin'in sanayi üretimi ve perakende satışların beklentinin üzerinde gelerek, ekonominin sıçradığı sinyallerine bir yenisini eklemesi üzerine Asya Borsaları yükseldi ve bu yılın en uzun süreli rallisini genişletti.

Çin'in en büyük bakır üreticisi jiangxi Copper Co. yüzde 2.5 değerlendi. Japonya'nın 1 numaralı inşaat ekipmanı üreticisi Komatsu Ltd., Nikkei gazetesinin, şirketin parça biriminin operasyon kârının bu yıl rekora tırmanacağını yazmasının ardından yüzde 6.3 tırmandı. Mitsui O.S.K. Lines Ltd., kargo ücretlerinin 4 yılın en büyük artışını kaydetmesi üzerine yüzde 6.3 primlenerek, kargo şirketlerindeki kazançları devam ettirdi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.3 kazançla 137.33 puana çıkarak 29 Mayıs'tan bu yana en yükseğine ve 9. gününde de artıda kapanacağına işaret etti. Çin'de fabrika üretimi Ağustos'ta yıllık bazda yüzde 10.4 artarken, perakende satışlar da yüzde 13.4 yükseldi.

Piyasanın, Çin'de sanayi üretiminin toparlanmaya başlamasından ötürü pozitif olacağını söyleyen IG Markets'ın stratejistlerinden Evan Lucas, Çin'den gelen pozitif göstergeler ve Japonya'daki gelişmelerin bölgeyi iyi bir yatırım fırsatına dönüştürdüğünü belirtti.