Advertisement

(19:30'da güncellendi)

Avrupa hisseleri Çin'de sanayi üretimi ve perakende satışların Ağustos ayında yükseldiğini gösteren veriler ve Rusya'nın Suriye'ye kimyasal silahları uluslararası denetime verme çağrısında bulunması ile ABD'nin askeri müdahaleyi ertelemeyi düşünmesi sonrasında 3 buçuk ayın zirvesine tırmandı.

PSA Peugeot Citroen, Peugeot markası için fiyatları düşürmeyeceği açıklaması üzerine 17 ayın zirvesine tırmandı. Emtia tedarikçisi Glencore Xstrata Plc Xstrata Plc ile birleşmesinin ardından mali gelirinin artacağı beklentisini açıklamasıyla yüzde 2.3'lük ralli gerçekleştirdi. Neste Oil Oyj yıl bütünü beklentilerini artırması üzerine 5 yılın zirvesine çıktı. GlaxoSmithKline Plc ise yüzde 2.5 geriledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 1.3 yükselerek günü 309.8 puandan tamamladı. Endeks bu yıl, merkez bankalarının teşvikleri sürdürmesi ve küresel ekonominin toparlanma sinyalleri vermesi ile yüzde 11 yükseldi.

Viyana'da bulunan Raiffeisen Capital Management portföy yöneticisi Herbert Perus, "Beklentilerde değişiklik var ve öyle düşünüyoruz ki yıl sonuna kadar piyasalar daha da ileriye gidebilir. Suriye artık büyük bir problem değil. Askeri müdahale ihtimali şimdilik düşük görünüyor" yorumunu yaptı.

Stoxx 600'de işlem gören hisselerin el değiştirme oranı bu raporun yazıldığı sırada 30 günlük ortalamanın yüzde 33 üzerinde gerçekleşti.

(19:30'da güncellendi)