Advertisement

Apple Inc.'in piyasaya sunacağı yeni iPhone'un şirket için çok iyi geçmeyen ve düşen hisse değerleriyle artan rekabetin yaşandığı bir yılda sayfayı tersine çevirebilmesi için bir şans olarak görülüyor.

Konuyla ilgili bilgiye sahip olan bir kişinin yaptığı açıklamaya göre Apple, California'daki merkezinde daha renkli ve daha ucuz bir iPhone sunumu yapmayı planlıyor. Asya'da satışlarını artırmayı hedefleyen Apple ilk defa sunumun bir tekrarını Pekin'de yapmayı planlarken, Çinli China Mobile Ltd. ve Japonya'nın NTT DoCoMo Inc. operatörleriyle iPhone satmaları konusunda anlaşmaya yaklaştı.

İki yıl önce Steve Jobs'un ölümünün ardından göreve gelen şirketin CEO'su Tim Cook böylece yeni ürünle Apple'ın cazibesini tekrar artırmayı ve şirket büyümesini tetiklemeyi planlıyor. Cook ayrıca Samsung Electronics Co.'nun da piyasada gittikçe artan payından dolayı Apple'ın kârını tekrar yükselişe geçirmesi için baskı görüyor.

Forrester Research Inc. analisti Sarah Rotman Epps, "Apple hem şimdiki kullanıcılarını tutup ellerindeki telefonların yeni versiyonunu almaları konusunda ikna etmesi hem de yeni müşteri çekebilmesi lazım. Yeni bir ürün sunalı çok uzun zaman oldu, dolayısıyla beklentiler yüksek" ifadelerini kullandı.

Öte yandan ISI Group analisti Brian Marshall'a göre Apple'ın iPhone'a parmak okuma teknolojisi, daha hızlı işletme teknolojisi ve daha uzun süren batarya eklemesi bekleniyor.