Advertisement

Bakır, Suriye'deki anlaşmazlığın derinleşebileceği ve Fed'in teşvikleri azaltmasının metal talebini düşüreceği endişeleri ile, son üç günde ilk kez değer kaybetti.

Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası'nda, yüzde 0.6 düşerek ton başına 7,150 dolara kadar indikten sonra, Şanghay saati ile 14:45'te, 7,178.50 dolara geldi. Fiyatlar dün 7,243 dolara kadar çıkarak 4 eylül'den bu yana güniçi bazda en yüksek seviyesine çıktı.

ABD Başkanı Barack Obama, bugün Washington saati ile 21:00'de, ulusa sesleniş konuşmasında, ABD'nin Suriye'ye olası askeri harekatı konusundaki duruşunu açıklayacak. ABD, Esad rejiminin 21 Ağustos'ta Şam'ın dış bölgelerinde sarin gazı kullandığını ve 1,4002den fazla insanın ölümüne yol açtığını kaydetti. Senato'nun Suriye'ye harekat konusunu bu haftanın sonuna kadar oylaması bekleniyor. Bloomberg'in 6 Eylül'de yaptığı ankete katılan 34 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, Fed'in 17-18 Eylül'deki toplantısında, Hazine tahvil alımlarını 45 milyar dolardan 35 milyar dolara indirmesi ve 40 milyar dolarlık mortgage destekli varlık alımlarını ise sürdürmesi bekleniyor.

Şanghay'da Minmetals Futures Co. analisti Xiong Dabiao, "Yatırımcılar, Suriye olayları ve Fed konusundaki belirsizliklerden dolayı, pozisyonlarını tutma konusunda isteksizler," dedi ve "Yatırımcılar şu anda zamanlaması uygun karlar istiyor ve bu da fiyatları volatil yapıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Bakır, Çin'in Ağustos ayı sanayi üretimi verilerini açıklamasının ardından kayıplarının bir kısmını geri aldı. Çin'de son 17 ayın en hızlı artışını gerçekleştiren sanayi üretimi, dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki toparlanma işaretlerine katkıda bulunuyor. ,

Aralık vadeli bakır kontratları, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, yüzde 0.7 düşerek ton başına 51,950 yuana indi. Aralık vadeli bakır kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.4 düşerek pound başına 3.266 dolara geldi.

LME'de, aluminyum, kalay, nikel, çinko ve kurşun değer kaybetti.