Advertisement

(16:24'te güncellendi)

Gelişen piyasalar Çin ekonomisinin büyüdüğünü gösteren veriler ve ABD'nin Suriye'ye yönelik bir askeri müdahale endişelerinin azalması ile üç ayın en yükseğine yükseldi. Hint rupisi, iki haftanın en güçlü seviyesine yükseldi.

Hindistan'da S&P BSE Sensex Endeksi Bharti Airtel Ltd.'nin Temmuz 2010'dan bu yana en büyük sıçramayı kaydetmesiyle yüzde 3.8 yükseldi. Türkiye ve Polonya gösterge endeksleri en az yüzde 2.8 tırmanırken, Dubai endeksi Aralık 2009'dan bu yana en yüksek artışı gösterdi. Hang Seng China Enterprises Endeksi Haziran'daki düşük seviyeden bu yana yüzde 20 gelişim gösterdi. Hindistan rupisi dolar karşısında yüzde 2.2 güçlenerek Bloomberg tarafından takip edilen 24 gelişen piyasa para birimi arasında en büyük yükselişi kaydetti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 1.5 kazançla Londra saati ile 13:20'de 988.38 puana yükselerek 5. gününde de artıda seyretti. Çin'de fabrika üretimi Ağustos'ta 17 ayın en hızlı büyümesini kaydederek, dünyanın en büyük 2. ekonomisindeki sıçrama sinyallerine yenilerini ekledi. Rus haber ajansı Interfax'ın haberine göre Suriye'nin Dışişleri Bakanı Velid El-Muallim Rusya'nın kimyasal silahları uluslararası kontrole verme önerisini kabul etti. ABD ise Rusya'nın bu planının bir askeri müdahale ihtiyacını giderebileceğini söyledi.

ING Investment Management kıdemli gelişen piyasa stratejisti Maarten-Jan Bakkum, "Çin'deki verilerin genel olarak daha iyi gelmeye devam etmesi ve yatırımcıların Çin'e yönelik güveninin artması gelişen piyasaların yönünü belirliyor. ABD'nin Suriye kararı ve gelecek haftaki Fed toplantısı da beklenen diğer büyük olaylar" yorumunu yaptı.

(16:24'te güncellendi)