Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Asya'nın en büyük 3. ekonomisi Hindistan'da sanayi üretimi Temmuz'da sürpriz artış kaydederek, ülkenin yeni merkez bankası başkanı Raghuram Rajan'ın düşen rupi ve yavaşlayan büyümeye karşı başlattığı mücadeleyi destekledi.

Ülkenin Merkezi İstatistik Ofisi'nin verilerine göre fabrika ve kamu hizmeti şirketlerindeki üretim, Haziran'daki yüzde 1.8'lik düşüşün ardından Temmuz'da yıllık bazda yüzde 2.6 artış kaydetti. Bloomberg anketine katılan 28 ekonomistin medyan tahmini sanayi üretiminin yüzde 0.9 düşeceği yönündeydi. Ülkede açıklanan bir başka rapor da tüketici fiyatlarının Ağustos'ta bir yıl öncekinden yüzde 9.52 arttığını gösterdi.

Büyümenin yavaşlaması ve rekor düzeydeki cari açığın Asya'nın en büyük 3. ekonomisinde güvene zarar vermesi üzerine rupi bu yıl Asya paralarında en kötü performansa sahip oldu. Göreve gelmesinden bu yana ilk faiz toplantısını önümüzdeki hafta yapmaya hazırlanan Rajan, hem para birimini desteklemesi hem de fiyat baskısını tetikleyecek ithalat maliyetindeki artışı önlemesi için baskı altında bulunuyor.

Verinin iyi bir rakam olduğunu, ancak bunun zayıf büyüme hikayesinde güçlü bir canlanmaya işaret etmediğini söyleyen Standard Chartered Plc'nin ekonomistlerinden Anubhuti Sahay, merkez bankasının rupideki volatiliteyi kontrol altına almaya odaklanmaya sürdürdüğünü belirterek, bu nedenle önümüzdeki toplantıda faizlerin aynı seviyede kalacağını öngördü.

Rupi dün dolar karşısında yüzde 0.3 zayıflayarak 63.535'e geriledi. S&P BSE Sensex Endeksi yüzde 1.1 düştü.