Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'nin kimyasal silahlarının denetlenmesi konusunda Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile yapıcı görüşmeler yaptıklarını ve bu görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Kerry, Lavrov ve Birlemiş Milletler ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi, Rusya'nın önerdiği Suriye planı ve Cenevre-2 Konferansı sürecini değerlendirmek üzere BM Cenevre Ofisi'nde bir araya geldi.

Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Kerry, Bakan Lavrov ile dün başlayan görüşmelerine bugün de devam edeceklerini ifade ederek, "Yapıcı görüşmeler yaptık. Bu görüşmeler devam ediyor" dedi.

Lavrov ile Suriye müzakerelerinin nerede yapılacağı ve bunun nasıl yürütüleceği konularını tartıştıklarını ifade eden Kerry, "Başkan Obama, Suriye ile ilgili olarak, görüşmelerle varılacak bir çözüme derin bir biçimde bağlıdır" diye konuştu.

Rusya'nın da böyle düşündüğünü vurgulayan Kerry, çözümün oluşması için ortak bir temel bulmaya çalıştıklarını söyledi.

Cenevre-2 Konferansı konusunda yapacakları bazı "ev ödevleri" olduğunu ancak henüz detay veremeyeceklerini belirten Kerry, 28 Eylül'de yapılacak BM Genel Kurulu sırasında New York'ta tekrar bir araya geleceklerini ve Cenevre-2 Konferansı için tarih belirlemeye çalışacaklarını kaydetti.

Cenevre Konferansı'nın başarılı olabilmesi için Suriye'nin kimyasal silahlardan arındırılması konusunda önümüzdeki saatler ve günlerde yapacakları çalışmaların çok önemli olduğuna işaret eden Kerry, Rusya ve ABD'nin Suriye'deki ölümlerin ve sığınmacı sayısının artması ile insani yıkım konusunda çok kaygılı olduğunu kaydetti.

AA