Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD'de üretici fiyatları endeksi (ÜFE) bazı yakıtlar ve gıda ürünlerinde artan maliyetleri yansıtarak Ağustos ayında beklentilerden fazla yükseldi.

Endeks yüzde 0.3'lük bir artış gösterirken, bir önceki ay değişiklik yaşamamıştı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı yüzde 0.2'lik artış olacağı yönünde gerçekleşti. gıda ve akaryakıt maliyetlerinin volatilitesini içermeyen çekirdek gösterge ise beklenmedik şekilde Temmuz ayına göre değişiklik göstermedi.

New York'ta bulunan 4Cast Ltd. kıdemli ekonomisti David Sloan, "Enflasyon bu yıl genelinde düşük olmaya devam edecek, gelecek yıl ise ekonominin bir gelişim ivmesi kazanmasıyla enflasyonda ılımlı bir ilerleme görebiliriz" ifadelerini kullandı.

Bloomberg anketine katılan 76 ekonomistin tahminleri yüzde 0.3 düşüş ile yüzde 0.6 artış arasında değişiklik gösterdi. Çekirdek ÜFE'nin ise yüzde 0.1 yükselmesi bekleniyordu.

Bir yıl önce ile karşılaştırıldığında şirketler gıda ürünleri için yüzde 1.4 daha fazla ödeme yaptı. Çekirdek endeks Ağustos ayı ile sona eren yılda yüzde 1.1 yükselirken, Haziran 2010'dan bu yana en düşük artış olarak kaydedildi.

ÜFE, ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan üç enflasyon göstergesinden biri. İthalat fiyatları Ağustos'ta değişiklik göstermezken, 17 Eylül'de açıklanacak olan bir veride ise tüketici fiyatlarının Bloomberg anketine göre geçtiğimiz ayda yüzde 0.2 artması bekleniyor.