Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kemal Yılmaz, Borsa İstanbul bünyesinde faaliyete geçmesi planlanan enerji borsasına ilişkin "Enerji borsasıyla etkin, sürdürülebilir ve sağlıklı bir fiyat mekanizması oluşacağı için, bu üreticiye de tüketiciye de avantaj olarak yansıyacak" dedi.

Yılmaz, Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi'nin (EPİAŞ) faaliyete geçmesinin enerji fiyatlarında istikrar için önemli bir adım olacağını söyledi.

Enerji fiyatlarında fiyatın sağlıklı bir şekilde oluşmasının enerji tüketicileri açısından büyük önemi bulunduğunu anlatan Yılmaz, EPİAŞ'ın alıcı ve satıcılar arasında interaktif bir borsa olacağını belirtti.

Yılmaz, EPİAŞ'ın sağlayacağı faydalara de değinerek, "İster kişi olun, ister kurum olun mutlaka enerji kullanıyorsunuz ve bunun sizin için bir maliyeti var. Bu maliyetin rasyonel bir şekilde belirlenmesi ve fiyatlanması için organize bir mekanizmanın oluşmasının sağlıklı olduğunu düşünüyoruz. Nasıl Borsa İstanbul organize bir borsa, buna benzer bir şekilde EPİAŞ'da organize bir borsa olacak ve burada elektrik sözleşmeleri alıcı ve satıcı arasında hisse senetleri olduğu gibi işlem görecek" değerlendirmesinde bulundu.

Yılmaz, enerji borsasının enerji fiyatlarına etkilerine ilişkin, "Enerji borsasıyla etkin, sürdürülebilir ve sağlıklı bir fiyat mekanizması oluşacağı için bu üreticiye avantaj olarak yansıyacak, haliyle birim kullanıcıya da tüketiciye de avantaj olarak yansıyacak. Dolayısıyla bir bütüncül kazanç söz konusu burada. Tabi bir piyasanın derinleşmesi için bir zaman gerekir. 2014'ün Martında alım satım devreye alındıktan sonra hemen bunu beklemek rasyonel değil. Dolayısıyla 2015 yılının başından itibaren bu etkinin görülmesini beklemek daha sağlıklı" ifadelerini kullandı.

- Süreç hakkında

EPİAŞ'ın başlangıç aşamasında elektriğin işlem göreceğini belirten Yılmaz, birkaç yıl sonra EPİAŞ bünyesinde doğalgazın da işlem göreceği bir ortam oluşturulmasının hedeflendiğini kaydetti.

EPİAŞ'ın tüm enerji ürünlerinin spot piyasası olarak ön plana çıkacağını dile getiren Yılmaz, "Spot piyasada yapılan işlemlerin riskleri de var. Alınan bir pozisyonun getirdiği riskler de var. Bu risklerden korunmak içinde genellikle dünyada türev enstrümanlar kullanılıyor. Türev enstrümanlar da elektrik kanununa göre Borsa İstanbul bünyesinde işlem görecek. Böylece spot EPİAŞ'da, türev piyasa Borsa İstanbul'da olmak üzere iki ayaklı bir yapı kurularak piyasanın risklerini yönetmesine etkin bir şekilde imkan sağlayacak" ifadelerini kullandı.

Yılmaz, gelecek yıl spot piyasada, gün öncesi ve gün içi piyasası olacağını belirterek, "Türev piyasa olarak, vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri, forward sözleşmeleri ve swap sözleşmeleri olacak" dedi.

Yılmaz, "EPİAŞ'ta Eylül ayının sonuna kadar kira sözleşmesinin tamamlanıp teslim edilmesi gerekiyor kanunen. Ondan sonraki 6 ay içerisinde de faaliyete geçmesi hedefleniyor. Yani 2014 yılının Mart ayı sonuna kadar EPİAŞ'ın bir fiil alım satım işlemlerine bir ortam hazırlaması gerekiyor. Şu anda esas sözleşmenin bitirilmesi aşamasındayız. Eylül sonu itibariyle ya da ekim ayının başında esas sözleşme ortaya çıkacak. EPİAŞ kurulacak. Yönetim kurulu atanacak. Sonra bu yönetim kurulu EPİAŞ'ın çalışma esaslarını belirleyecek" diye konuştu.


- "NASDAQ'la iş birliğinde en büyük hedef emtia mekanizmalarının adaptasyonu"

Temmuz ayında teknolojik altyapı desteği konusunda Borsa İstanbul'la NASDAQ OMX arasında stratejik ortaklık protokolü imzalandığını anımsatan Yılmaz, "Biz borsa İstanbul olarak NASDAQ OMX'le bir stratejik ortaklık yapıp bütün altyapımızı baştan aşağı değiştiriyoruz. Bu ortaklık yapısı içinde sadece finansal ürünler için değil, emtialar (Ticari mal) için de belirli alım satım mekanizmalarının adapte edilmesi gündemimizde. Borsa İstanbul'da türev piyasa işlemleri gerçekleştirileceği için NASDAQ 'ın bu konudaki tecrübesini de enerji boyutuyla buraya aktarmayı hedefliyoruz. Bu stratejik ortaklıktan en büyük beklentimiz bu" değerlendirmesinde bulundu.

AA