Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD eski Hazine bakanı Lawrence Summers'ın Fed başkanlığından adaylığını çekmesi üzerine gelişen piyasalar endeksi 15 haftanın zirvesine çıktı. Hint rupisi 1 ayın zirvesine tırmandı.

Korean Airline Co., 2 şirkete ayrılmasından sonraki ilk işlem gününde 22 ayın en büyük sıçramasını yaptı. Great Wall Motor Co. ve Brilliance China Automotive Holdings, Ağustos ayı otomobil satış rakamları sonrasında rekor düzeye çıktı. Tayland'ın SET Endeksi, Siam Commercial Bank'in 7 haftanın zirvesine ralli yapmasıyla gelişen Asya Borsaları arasında en fazla kazanan oldu. Ranbaxy Laboratories, ABD Gıda ve İlaç Yönetimi'nin ithalat uyarısı üzerine rekor düzeyde düşüş kaydetti. Tayland bahtı ve Filipin pezosu güçlendi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 1.2 kazançla 998.23 puana çıkarak, 4 Haziran'dan bu yana en yüksek kapanışına yöneldi. Bloomberg Küresel Anketi'ne göre eski Hazine bakanı Summers, para politikasında en büyük rakibi Janet Yellen'dan daha fazla sıkılaştıracaktı. Ekonomistler Fed'in bu haftaki toplantısında aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımlarını 10 milyar dolar indirerek 75 milyar dolara indireceği tahmin ediliyor.

Summerms'ın adaylığını çekmesinin gelişen piyasalar için olumlu olduğunu söyleyen Bahana TCW Asset Management'ın fon yöneticilerinden Sony Wibowo, "Summers'ın seçilmesi ihtimaline yönelik en büyük kaygı, likiditenin çok hızlı çekilmesiydi" dedi.