Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, BM'nin Suriye'de kimyasal silah kullanıldığına yönelik raporun, silahların kimin tarafından kullanıldığını tespit etmese bile "dünyanın zaten Esad rejiminin bu saldırıdan sorumlu olduğuna dair çok kuvvetli kanıtlarla vardığı sonucu desteklediğini" söyledi.

Carney, "(BM Güvenlik Konseyi'nde) Yakın müttefiklerimiz İngiltere ve Fransa ve daha geniş anlamda konsey ile müzakerelerimizde 7. madde tasarısına yönelik arayıştayız. Açıkçası, olabilecek en güçlü uygulama tedbirinin metnin içinde olmasını istiyoruz ama spesifik konular hala müzakere ediliyor " dedi.

Carney, günlük basın toplantısında, BM'nin yayımlanan raporunu gözden geçirdiklerini belirterek, söz konusu raporu kendilerinin zaten bildiğini, 21 Ağustos'ta Şam yakınlarında sivillerin ölümüne neden olan saldırıda kimyasal silahların kullanıldığını teyit ettiğini vurguladı.

Uzmanların kan örnekleri üzerindeki araştırmasının sarin gazı kullanıldığını gösterdiğini ifade eden Carney, BM'nin, ayrıca saldırıda, içinde sarin gazı taşıyan, yerden yere atılan füzelerin kullanıldığına yönelik açık ve ikna edici kanıtlar topladığını dile getirdi.

BM raporunun kimyasal silahların kimin tarafından kullanıldığını tespit etmediğini anımsatan Carney, "Ancak rapordaki bulgular, dünyanın zaten, Esad rejiminin bu saldırıdan sorumlu olduğuna dair çok kuvvetli kanıtlarla vardığı sonucu destekliyor" diye konuştu.

Carney, raporun, herkesi Suriye'de sarin gazını kullanabilecek ve yerden roketlerle gönderebilecek tek gücün Esad rejimi olduğuna dair vardıkları sonuca götürdüğünü aktararak, "BM raporu kimyasal silahları kimin kullandığını belirlemese bile, yerden yere roketlerle sarin gazının gönderildiğine yönelik bilgiler, sadece Esad rejiminin bunu yaptığına yönelik sorumluluğunu açıkça ortaya koyduğunu" söyledi.

-"BM'de 7. madde üzerinde arayıştayız"...-

Carney, ABD'nin askeri operasyon tehdidinin Suriye'nin kimyasal silahlarına çözüm bulma noktasında Rusya'yı masaya getirdiğini ve Esad'ı kimyasal silahlarının olduğunu kabul etmeye zorladığını da belirtti.

Bir soru üzerine, Suriyeli muhaliflere yönelik pozisyonlarının değişmediğini ve yardımları artırmaya devam edeceklerini vurgulayan Carney, ancak Suriye'deki çatışmalara çözümün siyasi olacağına ilişkin bakışlarında da değişiklik olmadığını bildirdi.

Rusya ile vardıkları anlaşmanın başarı sağlaması halinde Esad'ın, kimyasal silahları bir daha hiçbir zaman kullanamayacağı yönünde önemli bir başarı kazanılmış olunacağına değinen Carney, bunun Suriye halkı, Türkiye ve İsrail gibi müttefikler ile dünya için de önemli bir kazanım olacağını söyledi.

Carney, askeri güç kullanımının BM tasarısının bir parçası olup olmayacağına yönelik soruya karşılık, "7. Madde, otomatik olarak uygulama eylemini kapsamıyor. Bu, Güvenlik Konseyi tarafından özellikle karar alınması gereken bir durum. Yakın müttefiklerimiz İngiltere ve Fransa ve daha geniş anlamda Konsey ile müzakerelerimizde 7. madde tasarısına yönelik arayıştayız. Açıkçası, olabilecek en güçlü uygulama tedbirinin metnin içinde olmasını istiyoruz ama spesifik konular hala müzakere ediliyor" ifadesini kullandı.

Carney, BM'den ayrı olarak ABD'nin askeri eylem tehdidinin de hala masada kalmaya devam ettiğini bildirdi.

AA