Advertisement

Banka depozitolarına el koyan ve finansal krizi önlemek için sermaye kontrolleri uygulayan ilk Euro ülkesi olmasının üzerinden neredeyse 1 yıl geçmesinin ardından Kıbrıs Rum Hükümeti, para akışı kısıtlamalarını Ocak'ta sonlandırmayı planlıyor.

Güney Kıbrıs CumhurBaşkanı Nicos Anastasiades, adadaki en büyük 2 bankanın sigortasız mevduat sahiplerine zarar yazdırmasının ardından büyümeyi toparlamaya çalışan ülkesinin, uluslararası kreditörler ile yapılan anlaşmaları en iyi uygulayan ülke olacağını söyledi.

Şu anda büyüme için uygun şartların yaratılması, ciddi işsizlik sorununun giderilmesi ve finansal sistemde istikrar sağlanmasının hedeflendiğini ifade eden Anastasiades, "Kontroller kaldırılıyor. Ocak 2014 gibi de sonlandırılacak" dedi.

Euro Bölgesi'nin en küçük 3. ekonomisi olan Güney Kıbrıs'a 13 Eylül'de 1.5 milyar euroluk kurtarma pakedinin ödemesi onayladı. Bu rakam, ülkenin 10 milyar euroluk kurtarma pakedinin 2. taksidiydi.

Anastasiades'in Şubat'taki seçimleri kazanmasının ardından kemer sıkma önlemleri için halkın desteğini de kazanması gerekiyor.