Advertisement

(14:40'ta güncellendi)

Avrupa hisse senetleri, Fed'in aylık 85 milyar dolar olan varlık alım programını daraltıp daraltmama kararı öncesi, sanayi metalleri ile birlikte yukarı yönde hareket ederken, altın yaklaşık altı haftanın en düşük seviyesine yaklaştı. Petrol ve sterlin değer kazandı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.5 yükselerek, New York saati ile 07:15'te 313.39 puana çıktı. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.1'den az yükseldi. Bakır yüzde 0.4 değer kazandı ve kurşun yüzde 1.1 sıçradı. Batı Teksas petrolü yüzde 0.6 yükseldi ve altın düşüşünü üçüncü güne taşıdı. ABD Hazine tahvilleri ve Bloomberg Dolar Endeksi fazla değişmedi. Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi dört baz puan yükselerek yüzde 2'ye çıktı. Sterlin dolar karşısında son sekiz ayın zirvesine çıktı.

Analistler, Fed'in aylık varlık alımlarını ne kadar azaltacağı konusunda bölünmüş durumda. Bloomberg News'un düzenlediği ankete katılan 64 ekonomistin 33'ü Fed'in Hazine tahvilleri alımını 5 milyar dolar ya da daha az azaltacağını tahmin ederken, 31 ekonomist 10 milyar dolar ya da daha fazla bir azaltım bekliyor. Fed Açık Piyasa Komitesi'nn (FOMC) dün başlayan toplantısı bu akşam sona erecek. ABD'de bugün açıklanacak olan konut başlangıçları verisinin Ağustos ayında yükselmesi bekleniyor.

Londra'da Allianz Global Investors şef yatırım yetkilisi Lucy MacDonald, Bloomberg Television'da Mark Barton'a yaptığı değerlendirmede, "Büyüme için tüm ortam, Fed'im gerçekten son kez piyasaya konuştuğu Haziran ayından bu yana hafifçe kötüleşmiş görünüyor," dedi ve "Eğer Fed birşey yapmazsa, sorular ortaya çıkabilir ve insanlar büyüme konusunda daha fazla endişelenecektir. Net bir şekilde, ekonomik toparlanmanın halen iyi desteklenmiş olduğu rahatlığını hissetmemiz gerek" değerlendirmesinde bulundu.

(14:40'ta güncellendi)