Advertisement

ABD Merkez Bankası'nın parasal teşvikleri azaltıp azaltmayacağına karar vereceği toplantısının sonlanmasından önce gelişen piyasalar endeksi, teknoloji hisseleri ve Endonezya bankalarının öncülüğünde 3 ayın zirvesinden gevşedi.

Tencent Holdings Ltd. 6 haftanın en sert düşüşünü kaydederek, ikinci gününde de rekor yüksekten düştü. PT Bank Pakyat Indonesia, HSBC Holdings Plc'nin hisse notunu indirmesinin ardından yüzde 2.5 düştü. Endonezya rupisi, dolar karşısında yüzde 0.6 zayıflarken, Malezya ringgiti ve Hint rupisi en az yüzde 0.3'er değer kazandı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.3 kayıpla 999.85 puana gerileyerek, 3 gündür ilk kez düştü. Fed bugün, Bloomberg anketine katılan 64 ekonomistin 33'ünün tahvil alımlarının 5 milyar dolar ve altında azaltılacağı, 31'inin ise alımların 10 milyar dolar ve üzerinde azaltılacağını öngördüğü toplantısını sonlandıracak. Gelişen piyasalar endeksi Fed'in 2008'de ilk tur tahvil alım programını uyguladığı 2008'den bu yana yüzde 89 oranında ralli yaptı.

Yatırımcıların çoğunun Fed'den bugün daha net bir politika beklediğini dile getiren Asset Plus Fund Management Co.'nun fon yöneticilerinden Budsares Yunniyom, "Beklenenden daha fazla azaltım olması gelişen piyasalara zarar verecek ve fon çıkışına neden olacaktır. Eğer azaltım beklentinin altında olursa, hisselerde ralli bekliyoruz" dedi.

Gelişmiş ülkeler endeksi olan MSCI Dünya Endeksi bu yıl yüzde 16 yükselirken, MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 5.2 düştü. Gelişmekte olan ülkeler endeksi, 12 aylık kazançlarının 10.6 katından fiyatlanırkeni bu katsayı MSCI Dünya Endeksi için 14 katında seyrediyor.