Advertisement

ABD endeks vadelileri yatırımcıların Fed toplantısının sonuçlarını beklemesiyle yatay bir seyir izleyerek Standard & Poor's 500 Endeksi'nin rekor yüksek seviye yakınlarında seyredeceği sinyalini verdi.

Dollar Tree Inc. 2 milyar dolarlık geri alım planını açıklamasıyla Almanya işlemlerinde yüzde 3.1 ilerledi. Adobe Systems Inc. ise yüzde 5.4'lük ralli gerçekleştirdi.

S&P 500 Aralık ayı vadelileri yüzde 0.2 ilerleyerek Londra saatiyle 10:21'de 1,701 puan oldu. Gösterge endeks dün 1,704.76 puana kadar yükselerek bütün zamanların en yüksek seviyesi olan 1,709.67'nin 5 puan kadar yakınına geldi. Dow Jones vadeli kontratları ise 21 puan yükselerek 15,486 oldu.

Londra'da bulunan Market Securities şef Avrupa stratejisti Stephane Ekolo, "Piyasa oyuncuları Fed varlık alımları zaten fiyatlandığından dolayı pozitif bir seyirde devam edeceklerdir. Bir çok yatırımcı Fed'in aylık varlık alımlarını azaltmasını bekliyor. Bu azaltma 5-15 milyar dolar arasında bir koridorda olabilir" yorumunu yaptı.

Federal Açık Piyasa Komitesi iki günlük toplantısının bugün sonuna gelmeye hazırlanıyor. Analistler arasında ise Fed'in varlık alımlarını ne kadar düşüreceği görüş ayrılıkları yaratmış durumda. Bloomberg News tarafından gerçekleştirilen ankete katılan 64 ekonomistten 33 tanesi Fed'in varlık alımlarını 5 milyar dolar veya daha az düşüreceği tahmininde bulunurken, 31 tanesi 10 milyar dolar veya daha fazla düşeceği tahminini yaptı.