Advertisement

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, "Esad rejiminin kimyasal silahların yerini değiştirmediğinden emin olmak için gözümüzü (stokların) üzerlerinde tutuyoruz. Esad rejimi envanterini tam olarak sunmazsa bu, anlaşmaya uymamak demektir" dedi.


Harf, günlük basın toplantısında, Suriye rejiminin kimyasal silahlarının yerlerini değiştirdiğine yönelik haberlere ilişkin sorular üzerine, haberleri gördüğünü ve bunun kendileri için kaygı verici bir durum olabileceğini söyledi.


ABD olarak Suriye'nin kimyasal silahlarını izlemek için çeşitli yöntemleri bulunduğunu belirten Harf, "Esad'in bunu yapmadığından (silahların yerini değiştirmediğinden) emin olmak için gözümüzü (stokların) üzerlerinde tutuyoruz. Açıkçası bu, stokların varlığı, nerede olduğu ve büyüklüğüne dair kilit değerlendirmelerden biri" diye konuştu.


Bu nedenle denetçilerin bir an önce alana gitmesinin önemli olduğuna işaret eden Harf, başka bir soru üzerine, Esad rejiminin kimyasal silah stoklarının büyüklüğüne dair değerlendirmelerinin olduğunu bildirdi.


Harf, "Stokların çapı noktasında Rusya ile mutabıkız. Stokların ve programların nerede olduğuna yönelik düşünçelerimizi listeliyoruz" ifadesini kullandı.


Esad rejiminin bu hafta sonu kimyasal silahlarına yönelik listeyi sunmasına yönelik takvimin sorulması üzerine Harf, "Bu, bir son tarih değil, bir takvim" dedi. Harf, "Esad rejimi envanterini tam olarak sunmazsa bu, anlaşmaya uymamak demektir" değerlendirmesinde bulundu.


Harf, bir soruya karşılık, İran'da aralarında Nobel barış ödüllü avukat Sutudeh ve eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Eminzade'denin de bulunduğu çok sayıda siyasi tutuklunun serbest bırakılmasını memnuniyetle karşıladıklarını kaydetti. Harf, "Umarız bir gün İran'da tüm siyasi tutuklular serbest bırakılır" dedi.