Advertisement

(12:40'ta güncellendi)

Bakır Londra'da, Fed'in beklenmedik bir şekilde dünyanın ikinci en büyük metal kullanıcısında ekonomik teşvikleri azaltmaktan kaçınmasının ardından üç haftanın zirvesine çıktı. Kalay Mart ayından bu yana en yüksek fiyata ulaştı.

Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) dünkü toplantısından sonra yaptığı açıklamada, aylık 85 milyar dolar olan varlık alım programının hızında ayarlamaya gitmeden önce, ABD ekonomisinde iyileşmeye yönelik daha fazla emare görmek istediğini kaydetti. Bloomberg'in anketine katılan analistler, Fed'in varlık alımlarını 5 milyar dolar azaltmasını bekliyordu. Emtia grubu dolardaki zayıflama ile birlikte yukarı yönde hareket etti.

Londra'da Newedge Group SA Asya emtia işlemleri direktörü Richard Fu, "Fed, mevcut parasal genişleme politikasını beklenenden daha uzun bir süre için devam ettirebilir" dedi.

Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası'nda (LME), yüzde 2 sıçrayarak, Londra saati ile 09:32'de, ton başına 7,329 dolara çıktı. Fiyatlar 7,345 dolar ile 28 Ağustos'tan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Aralık vadeli bakır kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 1.8 yükselerek pound başına 3.3375 dolara ulaştı. İşlem hacmi, Bloomberg'in derlediği verilere göre, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 48 altındaydı.

24 emtiayı içeren S&P GSCI Endeksi, ham petrolden soya fasülyesine, yükselen fiyatlarla birlikte, çıkışını ikinci güne taşıdı. ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Endeksi düşüşünü beşinci güne taşıdı ve dolar ile fiyatlanan emtiayı diğer paralar bazında ucuz hale getirdi.

LME tarafından takip edilen bakır stokları düşüşünü 11'nci güne taşıyarak 568,575 tona geriledi. İptal edilmiş varantlar olarak adlandırılan, depolardan bakır çıkartılmasına ilişkin emirler düşüşünü altıncı seansa genişletti ve 269,525 tona indi.

Stoklar 4 Eylül'den bu yana yüzde 5.3 geriledi. Şanghay Vadeli İşlemler Borsası tarafından izlenen stoklar bu hafta, dün açıklanan haftalık verilere göre, 5,816 ton düşerek 151,978 tona indi.

Kalay yüzde 1.3 yükselerek 23,300 dolar ile günün zirvesini yaptı. Kalayda iptal edilmiş varantlar yüzde 23 ile 12 Temmuz'dan bu yana en hızlı sıçramasını gerçekleştirerek 2,130 tona çıktı.

Nikel Londra'da son üç haftanın zirvesine çıkarken, aluminyum, çinko ve kurşun değer kazandı. Dünyanın en büyük bakır kullanıcısı Çin'de piyasalar, bugün ve yarın tatil nedeniyle kapalı.

(12:40'ta güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
19 Eylül 2013 Perşembe, 11:48 Misafir hadi hayırlısı birazda nkel yükselse