Advertisement

ABD endeks vadelileri, yatırımcıların Fed'in dün açıkladığı teşviklere aynı seviyede devam etme kararına ağırlık vermeleri ve konut satışları ile işsizlik başvuruları verilerini beklemesi ile yükselerek, Standard & Poor's 500 endeksi'nin zirve rekorunu genişletebileceğine işaret ediyor.

Goldman Sachs Group Inc. ve Bank of America Corp. New York ilk işlemlerde en az yüzde 0.4 yükseldiler. BioMarin Pharmaceutical Inc., Roche Holding AG'nin şirketi devralma teklifi için bütçesini artırdığını gösteren bir rapor ile yüzde 11 değer kazandı. Oracle Corp. ise beklenenden zayıf bir görünüm ortaya koymasıyla yüzde 2.5 değer kaybetti.

S&P 500 Aralık vadeli endeksi yüzde 0.4 ilerleme kaydederek New York saati ile 07:26'da 1,724 puan oldu. Gösterge endeks dün Fed'in beklenmedik bir şekilde tahvil alım programını azaltmaması sonrasında 1,725.52 puana yükselerek zirve rekorunu kırdı. ABD Hazine tahvil faizleri, Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin tahvil alımlarını azaltmak adına olası takvimi açıkladığı Mayıs ayından bu yana sıçrama kaydetti. Dow Jones vadeli kontratları ise 37 puan, yani yüzde 0.2 artışla 15,631 puana geldi.

Londra'da bulunan Schroders Plc'nin şef ekonomisti Keith Wade, bazı yatırımcıların kayıplar karşısında put opsiyon alarak sigorta yapmaya benzettiği Fed'in para politikaları ile finansal piyasaları ile destekleme politikasına gönderme yaparak, "Bernanke'nin put opsiyonları geri döndü. Riskli varlıklar bununla birlikte yükselişe devam edecekler" dedi.