Advertisement

ABD'de ikinci el konut satışları, alıcıların faiz oranları yükselmeden mevcut oranları değerlendirmek için aceleci davranmasıyla Ağustos ayında beklenmedik bir şekilde yükselerek altı yılın en yükseğine geldi.

National Association of Realtors tarafından açıklanan verilere göre, satışlar yüzde 1.7 yükselerek 5.48 milyon yıllık orana ulaştı ve Şubat 2007'den bu yana en yüksek seviyeye geldi. Bloomberg anketine katılan 79 ekonomistin tahmin medyanı satışların 5.25 milyona gerileyeceği yönünde gerçekleşmişti. Grup ayrıca, ortalama konut fiyatlarının da Ekim 2005'ten bu yana zirveye yükselerek konut stoklarındaki sıkılaşmayı yansıttığını belirtti.

Açıklanan veri, konut alımı yapan kişilerin mortgage faizleri rekor düşük seviyedeyken bundan yararlanmaya çalışmasıyla bazı işlemlerin bir ya da iki ay önceden başlatıldığının yansıması olarak gerçekleşti. Grup şef ekonomistine göre Ağustos ayındaki bu yükseliş, faizlerin yükselmesi ve fiyatların alım gücünü olumsuz etkileyecek olmasıyla önümüzeki 12-18 aylık süreç için son bir hareketlenme olabilir.

New York'ta bulunan Jefferies LLC ekonomistlerinden Tom Simons, "Geçtiğimiz aylarda gördüğümüz muazzam gelişim hızının süreklilik sağlamayacak olmasına rağmen, konut sektörü gelişmeye devam edecektir. Yüksek mortgage faizlerinin etkisi ayağın gazdan biraz çekilmesine neden olabilir gibi görünüyor" ifadelerini kullandı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminleri 4.95 milyon ile 5.41 milyon arasında değişiklik gösterdi. Bir önceki ayın artış hızı ise revize edilmeyerek 5.39 milyonda kaldı.

2. el konutlarının ortalama fiyatları bir önceki yıla oranla yüzde 14.7 yükselerek 212,100 dolar oldu. Bu rakam, Ekim 2005'ten bu yana en büyük artış olarak kaydedildi.