Advertisement

(21:49'da güncellendi)

ABD hisseleri, Standard & Poor's 500 Endeksi'nin dün zirve rekorunu kırmasının ardından, Fed'in tahvil alım programında azaltıma gitmemesi ve yatırımcıların son gelen ekonomik verilere ağırlık vermesi ile bugün geriledi.

ConAgra Foods Inc., ilk çeyrek satışlarının analist beklentilerini kaçırması ile yüzde 3.7 geriledi. Walt Disney Co., Morgan Stanley tarafından hisse notunun düşürülmesi ile yüzde 2.3 değer kaybetti. Apple Inc. teknoloji hisselerindeki ralli ile yüzde 2.2 yükseldi. Agilent Technologies Inc. halka açık iki şirkete bölüneceğini açıklamasıyla yüzde 4.8 değer kazandı. Rite Aid Corp. gelir beklentisini artırmasıyla yüzde 20 sıçradı.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.2 gerileyerek New York saati ile 13:22'de 1,722.73 puana düştü. Dow Jones endeksi ise 34.02 puan, yani yüzde 0.2 gerileyerek 15,642.92 puanda. Yine aynı saatlerde S&P 500 işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 25 üzerinde seyretti.

Wells Fargo Private Bank şef yatırım yetkililerinden Cameron Hinds, "İnsanlar Fed'in bir noktadan sonra teşvikleri azaltmaya başlamak zorunda kalacağını biliyor. Uzun dönemde, Fed'in ekonomik büyümeye güveninin azaldığına yönelik işaretler var" ifadelerini kullandı.

Gösterge endeks dün, Fed'in beklenmedik şekilde tahvil alımlarını düşürmemesi ile yükselerek zirve rekorunu kırdı. ABD Hazine tahvili faizleri, Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin tahvil alımlarını azaltmak adına olası takvimi açıkladığı Mayıs ayından bu yana sıçrama kaydetti.

(21:49'da güncellendi)