Advertisement

Beyaz Saray yetkililerinin, yasakoyuculalrın desteğini çekmek için harekete geçmesi ve Fed Başkan Yardımcısı Janet Yellen'ın Senato'daki en kıdemli Demokrat Parti yetkilisinin desteğini kazanmasıyla, Yellen'ın bir sonraki Fed Başkanı olacağı düşünceleri arttı.

Meclis'in 3. numaralı Demokrat'ı ve Senato Bankacılık Komitesi'nin kıdemli üyelerinden Senatör Charles Schumer dün şu anda Fed başkan yardımcısı olan Yellen'ın, 31 Ocak'ta görev dönemi sonlandığında Ben S. Bernanke'nin yerine gelecek mükemmel bir seçim olacağını savundu.

Diğer tarafta ABD Başkanı Barack Obama'nın yardımcıları da Senato yetkililerine Yellen'dan ismiyle bahsederek, bir sonraki Fed başkanı seçimi sürecini tartışma çağrısında bulundu.

Gelişmelerin Yellen'ın atanmasının yaklaştığına işaret ettiğini söyleyen Washington'daki Brookings Institution'ın kıdemli üyelerinden Sarah Binder, "Kısa listede kim varsa, kendilerini o isimlerle sınırlandıracaklarını söyledikleri göz önünde bulunursa, Yellen'ın başa geçme ihtimali yüksek" dedi.

Beyaz Saray yetkilileri seçimin ne zaman açıklanabileceği ya da Obama'nın bir isim seçip seçmediğine ilişkin bir açıklamada bulundu.

Ne yapacaklarını bilmediğini dile getiren Demokrat Senatör Sherrod Brown, "Yellen için çok fazla destek olduğunu biliyorlar" dedi.