Advertisement

Hindistan'ın yeni merkez bankası başkanı Raghuram Rajan, Fed'in teşvik programını aynı şekilde bırakmasının, rupiyi desteklemesinin ardından bir yandan enflasyonu yavaşlatmak, bir yandan da rupiye yardımcı olmayı hedefşleyen nakit sıkışıklığını gevşetmek için politika faizini artırdı.

Hindistan Merkez Bankası (RBI) politika faizini 2011'den bu yana ilk kez artırarak, yüzde 7.25'ten yüzde 7.5'e yükseltti. Bloomberg anketine katılan 36 analistin hiçbiri Rajan'ın ilk politika toplantısında attığı bu adımı tahmin etmişti. RBI marjinal sabit kredi oranını yüzde 10.25'ten yüzde 9.5'e indirdi ve bankacılık sistemindeki likidite kısıtlamalarını gevşetti.

Fed'in 2 gün önceki sürpriz kararı gelişen piyasa varlıklarına bir miktar rahatlama sağladı ve bu ay Rajan'ın Döviz rezervlerini artırmasıyla yükselen desteklenen rupideki kazançları genişletti. Rupi, dolar karşısında bu yıl hâlâ yüzde 12 aşağıda seyrederek,  büyümedeki yavaşlamaya rağmen enflasyonu tetikliyor.


Fed'in tahvil alımlarının azaltımını ertelemesi ve rupideki son kazançların merkez bankasının likidite sıkılaştırmasına yol açtığını söyleyen DBS Group Holdings Ltd.'ın ekonomistlerinden Radhiko Rao, repodaki artışın, Hindistan'ın geniş cari açığı ve hâlen yüksek olan enflasyondan kaynaklanan kırılganlığı yansıttığını söyledi.

Rupi bu ay dolar karşısında yüzde 5.5 değerlenerek Asya'da en çok kazanan para birimi oldu. Rupi, bugün Mumbay saati ile 11:10 itibariyle dolar karşısında yüzde 0.9 zayıflayarak 62.3375'e geriledi. Hindistan'ın Mayıs 2023 vadeli ve yüzde 7.16 maliyetli hazine tahvillerinin getirisi dün yüzde 8.19'dan yüzde 8.32'ye çıktı.