Advertisement

Yendeki zayıflamanın Japon ihracatçıları desteklemesiyle Asya hisseleri değerlendi. MSCI Asya Pasifik Endeksi 2 yılın en büyük 3 haftalık kazancını kaydetmeye hazırlanıyor.

Satışlarının yüzde 85'ini Japonya dışında kaydeden fotoğraf makinası üreticisi Nikon Corp. yüzde 5.1 primlendi. Shiseideo Co., Citigroup Inc.'in kozmetik üreticisi şirketin hisselerini tavsiye etmesi üzerine yüzde 5.8 değer kazandı. Ham madde hisseleri arasındaki düşüş, Ekim 2011'den bu yanaki en iyi 3 haftalık performansını kaydetmeye hazırlanan endeksteki kazançları sınırladı. Hong Kong, Çin, Güney Kore ve Tayvan Borsaları tatil sebebiyle kapalı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.1 kazançla 141.22 puana çıkarak 3. haftasını da artıda kapayarak, 4 yılın en yükseğini genişletmeye çalışıyor. Endeks bu hafta Fed'in aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımlarının azaltılması için ekonomik toparlanmaya dair daha fazla kanıt görmek istediğini söyleyerek teşvik programını azaltmaktan kaçınmasının ardından yüzde 2.9 yükseldi. Bloomberg anketine katılan ekonomistler, tahvil alımlarının 5 milyar dolar azaltılmasını bekliyordu.

Doların uzun vadede ABD'deki ekonomik toparlanmaya bağlı olarak yen karşısında güçleneceğini öngören Nomura Securities Co.'nun hisse senedi stratejistlerinden Juichi Wako, bunun Fed'in tahvil alımlarını ne zaman azaltmaya başlayacağına bağlı olduğunu söyledi.