Advertisement

(16:44'te güncellendi)

ABD Hazine tahvilleri, St.Louis Fed Başkanı James Bullard'ın aylık 85 milyar tutarındaki tahvil alımlarında "ufak" bir azaltımın önümüzdeki ay mümkün olduğunu söylemesiyle erken saatlerdeki kayıpları sildi.

10 yıl vadeli gösterge ABD tahvilleri, Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin 18 Eylül'de merkez bankasının aylık tahvil alımlarını 85 milyar dolarda bıraktığı topplantının ardından iş gücü piyasasının beklentisinden uzakta olduğunu söylemesiyle son sekiz günde yedinci kez yükseldi. Bugün Bloomberg'e konuşan Bullard ise, Ekim ayında gerçekleştirilecek toplantının çok canlı geçeceğini belirten Bullard, "Çünkü bazı veriler gelebilir ve bu veriler görünümdeki kargaşayı değiştirebilir ve komiteyi Ekim'de alımları azaltmak için daha rahat bir hale sokabilir" ifadelerini kullandı.

New York'ta bulunan Newedge USA LLC faiz oranı stratejistlerinden David Robin, "Bullard Ekim ayında bir azaltmanın ihtimal dışında olmadığını söylüyor. Herkesin sinirleri bozulmuş durumda. Piyasa ürktü" dedi.

10 vadeli ABD tahvil faizleri New York saati ile 08:33'te büyük bir değişiklik yaşamazken, erken saatlerdeki üç baz puanlık kayıpları toparladı. Ağustos 2023 vadeli yüzde 2.5'lik tahvilin fiyatı ise 97 26/32 oldu. Faizler bu hafta toplam 13 baz puan geriledi.

(16:44'te güncellendi)