Advertisement

Federal Reserve tarafından sürpriz bir şekilde varlık alımlarının değiştirilmemesi kararı verilmesinin üzerine külçe altın tekrardan enflasyona karşı korunma limanı haline geldi ve altın analistlerinin fiyat artış beklentilerini yükseltti.

Bloomberg tarafından görüşleri alınan 16 analist fiyatların önümüzdeki hafta yükseliş göstereceğini belirtirken, 5 analist düşüş beklediğini ve 5 analist tarafsız olduğunu açıkladı. Altın fiyatları 18 Eylül'de Fed'in kararının açıklanmasının ardından son 15 ayın en sert yükselişini gerçekleştirerek yüzde 4.1 değer kazandı.

Altın fiyatları bazı yatırımcıların sarı metale olan güvenlerini kaybetmesinin ardından 13 yıl sonra ilk kez yıllık kayba doğru ilerliyor. Fed Başkanı Ben S. Bernanke en az 5 milyar dolar kesinti bekleyen analistleri şaşırtarak piyasadaki faiz oranlarının büyümeyi kötü etkileyeceğini belirtti ve varlık alımlarını değiştirmedi. Altının tırmanışı sonrası dolar 7 ayın en düşük seviyesine geriledi.

New Jersey'de bulunan Sica Wealth Management Başkanı Jeff Sica, "Fed varlık alımlarında herhangi bir azaltmanın piyasalarda daha yüksek faiz oranlarına yol açabileceğinin farkına vardı. ABD ve dünyanın genelinde Döviz değer kaybı yaşayacak gibi görünüyor. Yakın vadede altın fiyatlarında önemli artışlar bekliyorum" yorumunu yaptı. 

BU HABERE YORUM YAZ
 
20 Eylül 2013 Cuma, 16:15 Misafir demekki neymiş fedmiş diğer ülke ekenomileri hikayemiş anlaşilmişki fed bizim ekonomiyi ipten almiş yani bize bakan lazim değilmiş
20 Eylül 2013 Cuma, 13:11 Misafir barış beye sesleniyorum canlıyayınızda hep borsa konuşuyor altın lafı geçtimi hiç söz etmiyor bloomberg kanalında kazananlar bloomberg izler diye reklamınız var altında borda kaybedenler izlemesinler artık
20 Eylül 2013 Cuma, 11:27 Misafir siz ne zaman böyle yazsaniz fed tersini yapiyor. en iyisi siz susun fed işine baksin.