Advertisement

(16:20'de güncellendi)

Gelişen piyasa hisse senetleri, Hindistan ve Türkiye'de banka hisselerinin iki haftayı aşkın sürenin en hızlı düşüşünü gerçekleştirmesinin ardından, dört ayın zirvesinden geriledi. Türk Lirası, gelişen ülke para birimlerindeki düşüşlere öncülük etti ve Hindistan rupisi sürpriz faiz artırımı kararı sonrası değer kaybetti.

Hindistan bankalarının göstergesi S&P BSE India Bank Endeksi, Mumbai'de, yüzde 4.2 ile 3 Eylül'den bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Rupi dolar karşısında, merkez bankası politika yapıcılarının repo faizini 2011'den bu yana ilk kez yükseltmesi ve para birimini desteklemeyi amaçlayan lıkidite kısıtlamalarını gevşetmesinin ardından yüzde 0.8 düştü. Dün boğa piyasasına giren Türkiye hisse senetlerinin gösterge endeksi, ülkenin piyasa değeri açısında en büyük bankası olan Garanti Bankası'nın yüzde 4.1 düşmesi ve haftalık kazancını yüzde 18'e daraltması ile birlikte yüzde 2 geriledi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.4 düşüşle, Londra saati ile 13:29'da, 1,018.45 puana geriledi ve haftalık kazancını yüzde 3.2'ye daralttı. Fed'in 18 Eylül'de parasal teşvikleri azaltmama kararı alması ile tetiklenen ralli, endeksin 14 günlük RSI göstergesini dün 76 ile 4 Ocak'tan bu yana en yüksek seviyesine çıkardı. Bu teknik göstergenin 70 seviyesinin üzerine çıkması, bazı analistlerce düşüşün yakın olduğunun bir işareti olarak değerlendiriliyor.

Londra'da Societe Generale SA gelişen piyasalar strateji müdürü Benoit Anne, "Piyasa halen bu yoğun Fed sürprizini simdiriyor ve ilk hareket olarak kar satışları geliyor," dedi ve "Gelecek hafta tam anlamıyla risk alma olacak" değerlendirmesinde bulundu.

(16:20'de güncellendi)