Advertisement
HABERLER ABONE OL

Bakır, Çin piyasasının tatil nedeniyle kapalı olması ile birlikte, yatırımcıların Fed'in varlık alımlarını azaltmaktan kaçınmasına ağırlık vermeleri sonucu, kayıp ve kazanç bölgeleri arasında dalgalanıyor ve son bir yılın en iyi haftalık performansını göstermeye hazırlanıyor.

Altı baz metali içeren LMEX Endeksi düm yüzde 2.3 ile 8 Ağustos'tan bu yana en hızlı yükselişini gösterdi ve küresel hisse senetlerinin göstergesi MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi son beş yılın zirvesine sıçradı. Fed politika yapıcıları, aylık 85 milyar dolar olan varlık alım programını daraltmadan önce, ABD ekonomisindeki iyileşmenin sürdürülebilir olduğuna ilişkin daha fazla işaret görmeleri gerektiğini kaydetti. Çin piyasası bugün tatil nedeniyle kapalı.

Londra'da Natixis SA emtia araştırma müdürü Nic Brown, "Fed'in beklenmedik molası sonrası herşey biraz uzağa ötelendi," dedi ve "Piyasa Fed'in varlık alımlarını azaltmayı neden beklemeye aldığını ve bunun doğru bir hareket olup olmadığını çözmesi gerek. Bu biraz zaman alabilir. Çin'in kapalı olması ile birlikte, baz metal piyasalarında çok fazla hareket zor" değerlendirmesinde bulundu.

Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası'nda (LME), fazla değişmeyerek, yerel saat ile 09:31'de, ton başına 7,334.50 dolarda kaldı. Metal gün içinde yüzde 0.2 düştü ve yükseldi. Fiyatlar dün 7,357 dolar ile 27 Ağustos'tan bu yana en yüksek seviyesini gördü. Bakır bu hafta yüzde 4.2 yükseldi ve 14 Eylül 2012'den bu yana en hızlı haftalık yükselişine yönlendi. Aralık vadeli bakır kontratları, New York Comex piyasasında, fazla değişmeyerek, pound başına 3.344 dolarda kaldı.

Vadeli kontratlarda işlem hacmi, Bloomberg'in derlediği verilere göre, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 69 altındaydı. Bloomberg'in anketine katılan 10 trader ve analist bakırın gelecek hafta yükselmesini beklerken, sekiz katılımcı düşüş öngördü ve sekiz katılımcı nötr kaldı.

Brown, "Fed'in molası, genel olarak bakıldığında, olumlu, ancak piyasanın yeniden yukarı yönde hareket etmesinden önce, daha güçlü Çin büyümesine ilişkin ilave teyit görmemiz gerekecek" dedi.

LME tarafından izlenen bakır stokları 12'nci seans üst üste düşüş gösterdi ve 562,250 ton ile 21 Mart'tan bu yana en düşük seviyesine indi. Depolardan bakır çıkarılmasına ilişkin emirler yüzde 0.4 yükselerek 270,525 tona yükseldi.

Nikel, aluminyum, kurşun ve kalay, LME'de, değer kaybetti.