Advertisement

Finans piyasalarında ABD'de enflasyona yönelik beklentiler yükselirken, hedge fon yöneticisi Mark Spindel, Fed başkanlığına en büyük aday olarak görülen Janet Yellen'ın bu göreve gelmesinin enflasyondaki artışı daha da hızlandıracağını belirtti.

Potomac Rive Capital LLC direktörü Spindel, "Eğer bir sonraki başkan Janet olursa bence daha fazla enflasyona yönelik toleransın fiyatlandırılması gerekcek" ifadelerini kullandı.

Fakat buna rağmen Yellen'ın hem Spindel hem de diğer yatırımcıları yanıltabileceği belirtiliyor. Yellen'ın ekonomik çerçevesi ve iletişim stratejisinde yüksek fiyatlar için az tolerans görülüyor. Öte yandan Yellen Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) bir alt komisyonunda yüzde 2 olarak belirlenen enflasyon hedefinde önemli bir liderlik rolü oynadı. Öte yandan ekonominin tam istihdama ulaşması için fiyat istikrarının önemli bir rol oynadığını düşünen Yellen, faiz oranlarını da sıfıra yakın tutma taraftarı.

Washington'da bulunan American Enterprise Institute görevlisi Stephen Oliner, "Eğer piyasalar Yellen'ın enflasyon konusunda yumuşak olacağını düşünüyorsa yanılıyorlar. Yüzde 2 hedefinin üzerinde enflasyon için çok az tolerans gösterecektir" yorumunu yaptı.