Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Konseyi üyesi Erkki Liikanen, hanehalkı ve işletmelerin güvenini ölçen göstergelerin, Euro Bölgesi ekonomisi için en kötünün geride kalmış olabileceğini işaret ettiğini söyledi.

Finlandiya Merkez Bankası başkanlığını da yürüten Liikanen, Helsinki merkezli yayın kuruluşu MTV3'e yaptığı değerlendirmede, "Ekonominin iyileşmekte olduğu yolunda yumuşak işaretler var," dedi ve "Toparlanma kırılgan ve belirsiz. AMB, genişlemeci para politikası ile büyümeyi destekliyor" değerlendirmesinde bulundu.

Frankfurt merkezli AMB, geçen yılın Temmuz ayında ortak para birimini korumak için "ne gerekiyorsa" yapacağı taahhüdünde bulunmasının ardından, 17 üyeli Euro Bölgesi ekonomisini desteklemek için, politika faizini Mayıs ayında bu yana rekor düşük seviye olan yüzde 0.5'te tutuyor. Daha önce görülmemiş miktardaki parasal genişleme, Euro Bölgesi ekonomisinin ikinci çeyrekte tarihinin en uzun süreli resesyonundan çıkması ile birlikte, faydasını gösterdi.

Liikanen, "AMB'nin görevi fiyat istikrarının koruyuculuğunu yapmak," dedi ve "Fiyat istikrarı güven altına alındığında, para politikası araçlarını ekonomik büyümeyi ve istihdamı desteklemek için kullanabiliriz. Faiz oranlarının, daha uzun bir dönem için, mevcut seviyelerde ya da daha aşağıda kalacağını söyledik" şeklinde görüş bildirdi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
20 Eylül 2013 Cuma, 15:14 Misafir bence dünyada iki rahat birlik var,biri abd birisi ab,ikiside sınırsız para basma lüksüne sahip,sıkıştınmı bas parayı,dünya fed para basmayacak diye az ağlamadı,fed para basmaya devam edecem deyince sevinci gördük hep beraber,onun için abd yada ab 'nin krizde olması çokta önemli değil gibi geliyor bana,biz kendimize kayıralım bizim para basma lüksümüz yok,çalışacak,ihracat yapacağız para kazanacağız.