Advertisement

Fed St. Louis Başkanı James Bullard bugün Bloomberg ile gerçekleştirdiği bir röportajda Fed'in varlık alımlarını durdurmama kararının kılpayı alındığını ve "ufak" bir varlık alım azaltılışının önümüzdeki ay mümkün olduğunu dile getirdi.

"Zor ve kılpayı verilen bir karar oldu" diyen Bullard, "Komite sonunda 'biraz bekleyelim' açısından baktı duruma" ifadelerini kullandı.

Ekim ayında gerçekleştirilecek toplantının çok canlı geçeceğini belirten Bullard, "Çünkü bazı veriler gelebilir ve bu veriler görünümdeki kargaşayı değiştirebilir ve komiteyi Ekim'de alımları azaltmak için daha rahat bir hale sokabilir" ifadelerini kullandı.

Fed bu hafta beklenmedik bir şekilde aylık varlık alımını değiştirmeyerek 85 milyar dolarda tuttu ve istihdam piyasasında daha fazla ilerleme görmeyi arzuladığını belirtti. Ben S. Bernanke 18 Eylül'de yaptığı açıklamada varlık alımlarının azaltılıp azaltılmamasına "ekonominin ihtiyaçları doğrultusunda" karar vereceklerini söyledi.

Bullard, piyasaların karardan dolayı şaşırmamaları gerektiğini, çünkü Fed yetkililerinin uzun zamandır varlık alımlarını durdurma, azaltma veya artırma gibi kararların verilere bağlı olduğunu söylediklerini ifade etti.

Bullard açıklamasında "Piyasalarda bu karara şaşırdıklarını söyleyenlere şaşırıyorum. Fed ekonominin ikinci yarıda geliştiğini görürse o zaman varlık alımlarını azaltacağını söyledi" ifadelerini kullandı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
23 Eylül 2013 Pazartesi, 14:02 Misafir sadece gucu ellerinde tutma politikası....
20 Eylül 2013 Cuma, 17:13 tulay.weckbach@hotmail.de cocuk oyuncagina cevirdiler, tehdit unsuru gibi kullaniliyor artik, ha kestik, yok aynen devam, ertesi gün kesiyoruz...enkazin altinda kendileride kalir, ne yaparlarsa yapsinlar yeterince zarar verdiler insanlara zaten....
20 Eylül 2013 Cuma, 17:09 Misafir Şimdide Bullard Çıktı Vay Arkadaş Yaa