Advertisement

Almanya'da yapılan genel seçimleri Başbakan Angela Merkel'in genel başkanlığını yaptığı Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ve Bavyera eyaletindeki kardeş parti konumundaki Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) önde tamamladı.

Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından açıklanan geçici resmi sonuçlara göre Birlik Partileri (CDU/CSU) toplam yüzde 41,5 oranına oy alarak seçim yarışını kazandı.

Birlik Partileri 2009 yılında yapılan seçimlere göre oylarını yüzde 7,7 oranında artırdı.

Hükümet ortağı Hür Demokrat Parti (FDP) ise bir önceki seçimlere göre yüzde 9,8 oranına oy kaybederek yüzde 4,8'de kaldı ve Meclis'e giremedi. FDP böylelikle Federal Almanya tarihinde ilk kez bir genel seçimden sonra Meclis'e girme başarısı gösteremedi.

Çifte vatandaşlığı savunan ve Türkiye'nin AB tam üye olmasına olumlu bakan Sosyal Demokrat Parti (SPD) oylarını yüzde 2,7 oranında artırarak yüzde 25,7 oranında oy aldı.

Sandıktan üçüncü parti olarak çıkan Sol Parti 8,6 ve Yeşiller Partisi de oyların yüzde 8,4'ünü alarak Meclis'e giren partiler oldu. 2009 yılına göre Sol Parti'nin oyları yüzde 3,3 gerilerken, Yeşiller Partisi'nin de oyları yüzde 2,3 oranında düştü.

Seçimlere ilk kez giren Avro karşıtı Almanya için Alternatif (AfD) partisi de yüzde 4,7 oranındaki oyla yüzde 5'lik seçim barajına takıldı.

Aşırı sağcı Almanya'nın Milliyetçi Demokrat Partisi (NPD) yüzde 0,2 oranında oy kaybederek yüzde 1,3'e düştü.

Bu sonuçlara göre Federal Meclisi'nde sandalye dağılımı şu şekilde:

CDU/ CSU 311, SPD 192, Yeşiller 63, Sol Parti 64.

CDU'nun lideri Angela Merkel, Alman seçmenlerden ezici bir destek görerek, Helmut Kohl'un 1990'da birleşme sonrasından bu yanaki en büyük seçim yarışından galip çıktı.

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından konuşan Merkel, bunun süper bir sonuç olduğunu söyleyerek, "Seçmenlere, bu görevi sorumluluk ve dikkatli bir şekilde sürdüreceğime söz veriyorum. Önümüzdeki 4 yılda Almanya'nın başarılı yılları için elimizden gelen her şeyi yapacağız" dedi.

- Koalisyon senaryoları-

Almanya'da seçimlere katılım oranı yüzde 71,5 oldu.

Seçim sonuçlarına göre CDU/CSU-SPD, CDU/CSU-Yeşiller Partisi veya SPD-Sol Parti-Yeşiller Partisi'nin koalisyon kurma ihtimalleri bulunuyor.

Seçimlerden birinci parti olarak çıkan Birlik Partileri kendi içinde yapacakları değerlendirmenin ardından hükümet kurmak için diğer partilerle görüşmeye başlayacak.

CSU yönetiminin, Münih'te bir araya gelerek seçim sonuçlarını değerlendirdiği ve Yeşiller Partisi ile koalisyona karşı çıktıkları bildirildi.

Yeşiller Partisi'nin de değerlendirme yaptığı ve CDU/CSU ile koalisyona şüpheyle bakıldığı, CDU/CSU ile görüşülebileceği, ancak içerik farklılıklarından dolayı koalisyon kurulmasını mümkün görünmediği kaydedildi.

Sol Parti ile de diğer partiler kesinlikle koalisyon kurmayacaklarını açıklamışlardı.

Değerlendirmelere göre, bu koşullarda Birlik Partileri'nin ortaklık kurabileceği parti olarak sadece SPD kalıyor.

Tüm partilerin yöneticileri gün içinde seçim sonuçlarını değerlendirecek ve muhtemel koalisyonlar konusunda yolunu belirleyecek.

- Hessen Eyalet Meclisi seçimleri-

Genel seçimlerin yanı sıra bugün Hessen Eyalet Meclisi seçimleri de yapıldı.

Geçici resmi sonuçlara göre, Hessen eyaletinde yüzde 38,3 ile CDU birinci parti olurken, Sosyal Demokrat Parti yüzde 30,7 ile ikinci, Yeşiller Partisi de yüzde 11,1 ile üçüncü sırada yer aldı.

Sol parti yüzde 5,2 ve FDP de yüzde 5 oranında oy alarak Eyalet Meclisi'ne giren partiler oldu.

Eyalet Meclisi'nde, hükümette olan CDU-FDP koalisyonu Federal Meclis'te olduğu gibi çoğunluğunu kaybetti.

Hessen Eyalet Meclisi'nde sandalye dağılımı ise şöyle olacak:

CDU 47, SPD 37, Yeşiller Partisi 14, FDP 6 ve Sol Parti 6.

Seçim sonuçlarının ardından Euro, dolar karşısında yüzde 0.1 değerlenerek 1.3532 düzeyine tırmandı.