Advertisement

Spor Toto Süper Lig'de, uzatma dakikalarında taraftarların sahaya girmesi nedeniyle tamamlanamayan Beşiktaş-Galatasaray derbisi istenmeyen görüntülere sahne oldu.

Son bölümünde tribülerde yaşanan tartışmaların ardından, bitime 2 dakika kala Galatasaraylı Felipe Melo'nun kırmızı kart gördüğü pozisyon sonrası saha bir anda karıştı.

Kale arkası tribünden taraftarlar sahaya inmeye başlarken, maçın hakemi Fırat Aydınus, yardımcılarıyla birlikte soyunma odasına doğru yöneldi. Galatasaraylı futbolcular da hakemle birlikte soyunma odasına gitti. Beşiktaşlı futbolcuların da bir süre bekledikten sonra soyunma odasına yönelmesinin ardından, bu kez doğu tribününden yüzlerce taraftar sahaya girdi.

Taraftarlar, güvenlik elemanlarının saha içinde oturduğu sandalyeleri fırlatarak, güvenlik güçlerinin üstüne yürüdü. Bir süre sonra takviye güvenlik güçlerinin de sahaya inmesi ile taraftarlar, saha kenarına çekildi. Yaklaşık yarım saat tribünleri terk etmeyen taraftarlar, daha sonra stattan ayrıldı. Olaylar sırasında bazı taraftarların gözaltına alındığı görüldü.

-Beşiktaş'a ceza kapıda

Taraftarlarının neden olduğu saha olayları nedeniyle derbi maçın yarda kalması Beşiktaş Kulübü'nün ceza almasına da neden olacak.

Siyah-beyazlı kulüp, saha kapatma cezasının yanı sıra para cezası da alacak.

-Beşiktaş yöneticileri oynanması için çabaladı

Beşiktaş Kulübü yönetim kurulu üyeleri ve Futbol Direktörü Önder Özen, maçın kalan bölümünün tribünler boşaltıldıktan sonra oynanması için çaba sarf etti.

Temsilcilerle bu konuda yoğun görüşmeler yapan yöneticiler, sahanın boşaltılması için tribünlerde bulunan taraftarları da uyardılar.

Beşiktaşlı yöneticilerin çabasına rağmen, hakem Aydınus, karşılaşmanın tatil edildiğini açıkladı. Stat hoparlörlerinden de maçın tatil edildiği anonsu yapıldı.


-Bilic oyundan atıldı

Derbide kırmızı kart pozisyonunun ardından hakem Aydınus, Beşiktaş Teknik Direktörü Slaven Bilic'i oyundan attı.

Bilic'in tepkisi üzerine Aydınus, Hırvat çalıştırıcıyı yedek kulübesinden tribüne gönderdi.


-Melo, tribünlere formasını göstererek çıktı

Karşılaşmada kırmızı kart gören Felipe Melo, soyunma odasına yönelirken, formasını çıkarıp tribünlere doğru gösterdi.

Bu durum üzerine siyah-beyazlı tribünlerden tepki gelirken, Melo'ya yabancı maddeler atıldı.

 

-Basın mensuplarına da tepki gösterildi

Bazı taraftarlar, olaylar sırasında basın tribününde bulunan medya mensuplarına da tepki gösterdi.

Basın tribününe yabancı maddeler atılırken, medya mensupları iç kısma geçerek kendilerini korudu.

 

-Özerten: Raporlar disiplin kuruluna gelecek


Türkiye Futbol Federasyonu Birinci Başkan Vekili Ufuk Özerten, maçın yarıda kalmasının ardından yaşanacak süreç hakkında bilgi vererek, şöyle konuştu:

"Bundan sonra temsilci raporları TFF'ye gelir. Federasyon disiplin müfettişleri bunları inceler. Yönetim kurulunun karar vermesi gereken kısımlar vardır. Disiplin Kurulu'nun karar vermesi gereken yerler vardır. Bu süreç otomatik olarak yürür. Maçın kaldığı yerden devam etmesi, raporların şekline bağlı. Ona göre en kısa zamanda öğrenirsiniz. Önemli olan bu olayın gerçekleşmesi. Bunun cezası önemli değil. Bu artık hepimizin, ülkemizin ortak meselesi. El birliğiyle, gönül birliğiyle futbol sahalarını düğün yerlerine çevirelim. Bu tür kavgalar kimin ne işine yarıyor? Bundan kim nemalanıyor?"