Advertisement

Federal Reserve New York Başkanı William C. Dudley, henüz anlamlı bir toparlanma göstermeyen ABD ekonomisindeki zorlukları atlatmak için Fed'in kararlı bir şekilde davranması gerektiğini belirtti.

Federal Açık Piyasa Komitesi başkan yardımcılığını da yapan Dudley, "Ekonominin hâlâ çok genişlemeci bir politikaya ihtiyacı var. Gelişen ekonomik temeller karşısında mali zorluklar ve finansal şartların hâlâ sıkı olması ekonomiyi ters yönde hareket ettiriyor ve birbirlerini bastırıyorlar" ifadelerini kullandı.

ABD politika yapıcıları geçtiğimiz hafta beklenmedik bir şekilde aylık 85 milyar dolarlık varlık alımını değiştirmeme kararı aldı ve istihdam piyasasında daha fazla gelişimin görülmesi gerektiğini belirtti. Başkan Ben S. Bernanke 18 Eylül'de gerçekleştirdiği konuşmada Fed'in politikasını "ekonominin ihtiyaçlarına göre" belirleyeceğini ve "piyasaların politika hareketlerini dikte etmesini izin verilmeyeceğini" belirtti.

Dudley ise alınması muhtemel bir varlık alımını azaltma kararının politika faizinin yakın bir zamanda artacağına dair sinyal olarak algılanmaması uyarısını yaptı ve Fed'in faiz oranlarını artırmak için "uzun bir süre" bekleyebileceğini dile getirdi. Dudley, Fed'in genişlemeci politikalarına sürekli destek olan açıklamalar yaptı.