Advertisement

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Ünal Aysal, teknik direktör Fatih Terim konusunu 1-2 gün içide çözüme kavuşturacaklarına inandıklarını söyledi.

Yaşanan polemikle ilgili yöneltilen bir soru üzerine, ne kendisinin ne de Fatih Terim'in bu konuda açıklaması olmadığını belirterek, şöyle konuştu:

"Polemik dediğiniz beyanatla olur. Ortada saklanacak bir durum da yok. Basın geçtiğimiz dönemde konuyu fazlasıyla işledi, üzerinde birçok kurgu denendi. Hocamızın milli takımı çalıştırmaya başlamasıyla da konu alevlendi. Bir gün bu işlerin nasıl geliştiği ve nereye gelindiği konusunda size bilgi verilecek ama o gün, bugün değil. Şimdi size sadece, bu işin bir iç sorunumuz olduğunu, konunun ciddi şekilde farkında olduğumuzu, bir an evvel çözmek için çalıştığımızı ve Fatih hoca ile beraber oturulup bir sohbetle neticeleneceğini söyleyebilirim. Biraz sabretmenizi rica edeceğim."


- "24 saatte, bilemediniz 48 saatte neticelenecek bir durum"

Yaşanılan sürecin bir sorun haline getirildiğini savunan Aysal, "Ortada bir sorun olmasa dahi, konu üzerinde çok konuşulursa bozulur. Bir sorun yaratıldı. Bugün Galatasaray'ın ve bir yerde de milli takımın menfaatleri için, ayrıca Fatih Terim'in de rahat çalışabilmesi için oturup doğru dürüst bir karar almak lazım. En kötü şey kararsızlıktır. Bu da önümüzdeki 24 saate, bilemediniz 48 saat içinde neticelenecek bir durumdur" şeklinde konuştu.

Teknik direktör Fatih Terim'i telefonla aradığı ancak deneyimli teknik adamın yanıt vermediği iddialarıyla ilgili olarak da Aysal, şunları söyledi:

"Arkadaşlar bunlar detay. İşin esası önemlidir. Gerçekte bir anlaşmazlık, uyumsuzluk varsa, bizim için bir tek esas önemlidir. Galatasaray'ın kurumsal yapısı, sistemin kendi kurgusu içinde iyi çalışması ve dönmesi önemli. Hepimiz bunun aktörleriyiz ve bu gayeye hizmet ediyoruz. Burada bir aksama olursa, ilerde çıkacak sorunları önlemek üzere bugünden bazı önlemler almak bizim görevimiz. Şu anda yapmak istediğimiz şey bu."

Bugün yapılacak yönetim kurulu toplantısının maddeleri içinde Fatih Terim konusu olmadığını aktaran Aysal, "İletişimimiz konusunda bazı aksamalar olmuş olabilir ama önümüzdeki 48 saat içinde bunu rahatlıkla çözebilecek güce ve bilgiye sahibiz" ifadelerini kullandı.- "Hiçbir teknik direktörle görüşme yapmadık"

Ünal Aysal, teknik direktör Fatih Terim'le sorunun çözülememesi durumunda ''B planları'' olup olmadığı ve alternatif arayışları bulunup bulunmadığı konusundaki bir soruya, "Net bir şekilde söylüyorum. Bugüne kadar hiçbir girişimimiz olmadı, kimseye yetki vermedim, hiçbir teknik direktörle görüşme yapmadık. Ama bir karar alındıktan sonra bu işler süratle yapılır. Galatasaray'ın bilgisi ve ilişikileri çok iyidir. Türkiye'de veya Türkiye dışında muhakkak Galatasaray'a layık, bu işi yapabilecek profesyonelleri bulabiliriz. Ancak bugün o noktada değiliz" yanıtını verdi.


Başkan Aysal, Fatih Terim'e kırgınlığı olup olmadığı konusunda, "Benim kimseye kırılma gibi bir lüksüm yok. Sırtımda Galatasaray gibi büyük bir mesuliyet var. Benim görevim bu gemiyi varmak istenilen limana sağ salim götürmektir. Bunun için her türlü kararı zamanında almak, gecikmeden almak benim görevimdir ama doğru kararı almak da benim görevimdir. Ben bunun bilincindeyim" derken, verdiği 48 saat sürenin kesin bir zaman mı olduğu konusunda ise "Allah'ın emri değil bu tabii ama çok uzun sürmeyecek bir zaman içinde konu netleşir. Süre uzadıkça Galatasaray bundan zarar görmektedir. Buna tahammül etmemiz mümkün değil" diye görüş belirtti.


Yönetim anlayışına uygun bulmadığı bütün süreçleri kesip kenara koymanın kendisi için görev olduğunun altını çizen Aysal, "Nerede aksama varsa, zamanında devreye girip tamir etmeniz lazım. Kişileri katiyetle suçlamıyorum ama hepimizin hayatta bir görüşümüz, prensiplerimiz ve çalışma sistemimiz var. Bu bazen kurumunkiyle çakışabilir. O zaman da yönetim devreye girer ve kurumun prensiplerini öncelikli olarak tatbik etmek üzere yetkilerini kullanır" diye konuştu.- "Terim'le daha önce de 2 yıllık anlaşma yaptık"

Ünal Aysal, teknik direktör Fatih Terim'in 2 yıllık mukavele önerisini reddetmesi konusunda, şunları söyledi:


"Çok büyük bir yanlışlığı düzelteyim isterseniz. Fatih hocamızla ilk olarak, her sene gözden geçirilmek üzere anlaşmada mutabık kalmıştık. Ama birinci seneyi doldurduktan sonra, o seneki başarıdan sonra, hocamızla anlaşmamızı biz direkt olarak 2 yıl uzattık. Yani önümüzdeki mayıs ayına kadar sözleşme yaptık. Yönetim kurulunun 2 yıl daha sözleşme uzatma teklifinin temeli de budur. En başta bir yıl olduğu doğrudur ama sonra iki yıl uzattık. Şimdi yine 2 yıl uzatmayı önerdik. Hocamız Medical Park Antalyaspor maçından sonra, böyle bir uzatmayı kabul etmeyeceğini söyledi. Sebep olarak da, 'birer birer gidiyorduk, niye şimdi 2 yıl?' dedi. Saygı duyulacak bir görüştür, emek onun emeğidir. Nasıl değerlendirmek isterse öyle değerlendirir."


- "Beşiktaş seyircisine benim hiçbir sporcum saygısızlık etmedi"

Aysal ayrıca, Beşiktaş derbisinde kırmızı kart gören Melo'nun olayların çıkmasına neden olduğu yönündeki eleştiriler için de "Ben orada klasik bir kırmızı kart olayı gördüm. Adamın ayağına basmış, kırmızı kart aldı ve çıktı. Cezası neyse de alacak. Sahadan çıkarken formayı göstermesi önemli bir durum değil, Gayet tabii yabancı bir sahada forma göstermek, o adrenalin ile her oyuncunun yaptığı bir reaksiyon. Bunu ben bir saygısızlık olarak almıyorum. Beşiktaş seyircisine benim hiçbir sporcum saygısızlık etmedi ve etmezler" değerlendirmesinde bulundu.