Advertisement

New York Fed Başkanı William C. Dudley, ekonominin performansına bağlı olarak, Fed'in bu yıl parasal genişleme programının hızını düşürebileceğini söyledi.

Dudley, CNBC'ye verdiği mülakatta, "Ekonomi Fed'in Haziran tahminine paralel hareket ederse, Fed'in varlık alımlarını bu yıl azaltma ihtimali net bir şekilde yüksek," dedi ve "Ben bu durumu gözardı etmek istemiyorum. Ancak verilere bağlı" şeklinde görüş bildirdi.

ABD politika yapıcıları geçen hafta, aylık 85 milyar dolar olan varlık alımlarını sürpriz bir şekilde azaltmaktan kaçınmış ve istihdam piyasasında devam eden iyileşmelere ilişkin daha fazla işaret görmeleri gerektiğini kaydetmişti. Başkan Ben S. Bernanke, 18 Eylül'de yaptığı açıklamada, Fed'in rekor büyüklükteki parasal genişlemeyi "ekonominin ihtiyaçlarını" baz alarak değiştireceğini ve "piyasa bekleyişlerinin politika hareketlerini dikte ettirmesine" izin vermeyeceğini söyledi.

Fed'in politika belirleyen organı Fed Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) başkan yardımcısı da olan Dudley, piyasaların, Fed'in geçen hafta varlık alımlarını azaltmama kararına şaşırmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Dudley, ""Başkan asla Eylül ayında varlık alımlarının oranını azaltacağımızı söylemedi," dedi ve "'Bu yılın ilerleyen döneminde' dedi ve sanırım sunduğu bu çerçeve halen çok fazla geçerli" şeklinde görüş bildirdi.

Dudley dün New York'ta yaptığı konuşmada, politika yapıcıların, ABD'nin henüz ivmede 'anlamlı bir yükseliş' göstermemesi ile birlikte, ekonomideki zorluklarla mücadele konusunda "zorlu bir şekilde" çaba göstermesi gerektiğini söyledi. Dudley, dün, ekonominin halen çok fazla genişlemeci para politikasının desteğine ihtiyacı olduğunu belirtti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
24 Eylül 2013 Salı, 15:27 Misafir "yapabilir, yapmayabilir, olabilir, olmayabilir, 5 olur, 25 olur, belki hiç olmaz artar".... bu ne şimdi. mb başkanımıza kızıyorsunuz peki bu ne? bunların hepsi sözlü müdahale öğrenin artık. dış dünyadaki amerikan sermayesine çıkış imkanı tanıyorlar...
24 Eylül 2013 Salı, 15:11 Misafir dolar abd de, biz cantada keklik
24 Eylül 2013 Salı, 14:58 Misafir kesin varlık alımlarını çoğaltacaklar , abd de işsizlik 7 nin altına düşmediği sürece varlık alımlarını azaltamazlar her yıl bunu dile getiriyorlar.