Advertisement

ABD'nin 20 şehrinde konut fiyatları Temmuz ayı itibariyle geçen 12 ay içerisinde son 7 yılın en sert fiyat yükselişini gerçekleştirdi.

S&P/Case-Shiller konut değerleri endeksi fiyatların 20 şehirde Temmuz 2012'den itibaren geçen 1 yıl boyunca yüzde 12.4 arttığını göstererek Bloomberg anketine katılan 31 ekonomistin tahmin medyanı doğrultusunda gerçekleşti. Bu yükseliş aynı zamanda Şubat 2006'dan bu yana en hızlı yükseliş olarak kayda geçti.

Konut ve hisse değerlerinde yaşanan artış hanehalkı zenginliğine katkı yaparken ekonominin en büyük dalı olan tüketici harcamalarında da artışa yol açıyor. Buna rağmen mortgage faiz oranlarındaki yükselişten dolayı konut fiyatlarının artışının yılın geri kalanında daha yavaş olabileceği tahmin ediliyor.

Chicago'da bulunan Agee & Leach Inc. şef ekonomisti Lindsey Piegza, "Fiyatlar talebin yavaşlamasıyla biraz aşağı yönlü baskı altına girebilir. Konut alacakların mortgage seviyelerinde daha fazla artış beklemeriyle biraz aktivite hareketliliği oldu. Son zamanlarda borçlanma maliyetlerindeki artış da konut aktivitesinin artık biraz yavaşlayacağını gösteriyor" yorumunu yaptı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminleri yüzde 10 ile yüzde 13 artış arasında değişiklik gösterdi. Haziran ayında konut fiyatları yıllık bazda yüzde 12.1 yükseliş göstermişti.

Mevsimsel olarak uyarlanmış konut fiyatları bir önceki aya göre yüzde 0.6 yükseliş gösterirken, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin bu yöndeki tahmin medyanı yüzde 0.8'lik artış olarak gerçekleşmişti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
24 Eylül 2013 Salı, 16:42 Misafir şehirler neresi yazsanız daha başarılı olurdu. malum 5n1k kuralı olmadan olmuyor