Advertisement

ABD'de Demokrat Parti ve Cumhuriyetçiler bir kez daha borç tavanı konusunda bir kez daha restleşirken, kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, ABD'ye 'borç tavanı' uyarısısında bulundu.

ABD’de borç tavanının yükseltilmemesinin, hükümetin ödeneksiz kalmasından daha ağır olacağını söyleyen Moody’s, hazırladığı raporunda dünyanın en büyük ekonomisinin borçlanma sınırını yükselteceğini ve devletin ödeneksiz kalmasının önüne geçileceğinin tahmin edildiğine yer verdi.

Raporda, borçlanma sınırını yükseltmemenin, "borç servisi dahil olmak üzere teorik olarak her türlü devlet harcamasını etkileyeceği" ifade edildi.

ABD'de Obama yönetimine tanınan bütçe limitini aşan harcama yetkisinin uzatılıp uzatılmayacağı konusunda, bir kez daha muhalefetteki Cumhuriyetçi parti içinde görüş ayrılıklarına yol açıyor.

Demokratların çoğunlukta olduğu Senato geri adım atmasa da,  sorunun mali yılın son günü olan 30 Eylül'e kadar çözümlenmemesi, federal hükümeti harcama yapamaz duruma düşürme ve işlemlerini durdurmak zorunda bırakabilir.

Diğer tarafta Moody's, borç tavanı ya da hükümetin kapanması gibi olayların ABD'nin kredi notunu etkilemeyeceğini, ajansın uzun vadeli borç görünümüne odaklandığını söyledi.

Moody's'in ABD kredi analisti Steven Hess, şimdilik kısa vadeli olayların sonucu olarak bir not indirimi öngörmediklerini ifade etti.