Advertisement

(19:26'da güncellendi)

Avrupa hisselerinin çoğunluğu, ABD'deki bütçe görüşmelerinin doğurduğu endişeler ve nakliye ekipmanlarının dahil olmadığı dayanıklı tüketim malı siparişlerinin beklenmedik düşüşü sonrasında geriledi.

Nordea Bank AB, İsveç'in bankada kalan yüzde 7'lik hissesini satmasıyla yüzde 2.6 değer kaybetti. Carnival Corp. yüzde 6.7 gerileyerek Stoxx Europe 600 Endeksi'nde en büyük düşüşü yaşadı. Thyssen AG, Cevian Capital AB'nin hisselerini artırması ile yüzde 3.7 ralli yaptı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.1 gerileyerek 313.02 puandan günü kapatırken, yükselen her iki hisse başına 3 hisse düştü. Endeks Eylül ayında özellikle Federal Reserve tarafından varlık alımlarının sabit tutulması kararının etkisiyle yüzde 5.3 yükseldi. İçinde bulunduğumuz çeyrekte yüzde 9.8 yükselen endeks, son dört yılın en büyük çeyrek dönemlik kazancına ilerliyor.

Zürih'te bulunan Swisscanto Asset Management AG portföy yöneticilerinden Peter Braendle, "ABD ekonomik verileri Fed'in azaltma ile ilgili ne düşündüğüyle birlikte piyasanın ilgisini çekmeye devam ediyor. ABD'deki borç tavanı görüşmeleri tekrar belirdi. Bunun belirsizlik yarattığını söyleyemem fakat satış eğilimli yatırımcılar açısından hoş karşılandı" yorumunu yaptı.

18 Batı Avrupa piyasasının 11'i bugün geriledi. İspanya IBEX 35 ile Portekiz PSI-20 yüzde 0.8 yükselirken, İngiltere FTSE 100 ise yüzde 0.3 geriledi. Fransa CAC 40 ve Almanya DAX büyük bir değişiklik yaşamadı.

(19:26'da güncellendi)